Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Komentář Raiffeisenbank: Bilance zahraničního obchodu se nadále drží kladných hodnot

Červencová bilance zahraničního obchodu v národním pojetí skončila překvapivě přebytkem 0,1 mld. Kč, což předčilo loňský červencový výsledek o 8,2 mld. Kč. Meziročně vzrostl vývoz o úctyhodných 2,4 % a dovoz o podprůměrných 1,8 %.

Pro prázdninové měsíce je typické nižší saldo zahraničního obchodu a to především kvůli omezenému provozu mnoha závodů. V červenci se bilance udržela v kladných číslech, což také není běžné. Tomuto výsledku pomohl především vývoz automobilů, jehož hodnota běžně v sedmém měsíci roku klesne pod 60 mld. Kč, letošní červenec se ovšem udržela na překvapivých 72 mld. Kč.

Tuzemskému zahraničnímu obchodu se v první polovině roku dařilo nad očekávání dobře. Vykazuje nadále slušnou kondici a globální spory na něj prozatím nemají výraznější dopad. Tuzemští exportéři by se však neměli radovat předčasně. Již nyní můžeme pozorovat ochlazení globálního obchodu a to se i na tuzemském vývozu dříve nebo později podepíše. Zároveň nesmíme zapomínat na tikající bombu v podobě cel na dovoz evropských automobilů do USA. Během podzimu by se tato problematika měla znovu otevřít a nejen Evropě hrozí zvýšení cel na dovoz aut a potenciálně i na dovoz jejich součástek. Přímý dopad na českou ekonomiku by nebyl výrazný, do USA putují jen zhruba 2,5 % tuzemského vývozu. Ovšem nesmíme zapomínat na to, že zhruba třetina našeho vývozu putuje do Německa a je tvořena především automobilovými součástkami. Z Německa je následně nemalé množství aut vyváženo právě do Ameriky.

Avšak ani ze samotného Německa nepřichází dobré zprávy, když se negativním výsledkem za druhé čtvrtletí ocitlo na hranici recese. Vzhledem k slábnoucím předstihovým ukazatelům a negativnímu přírůstku nových továrních objednávek to pro Německo nevypadá dobře ani ve třetím čtvrtletí. Propad Německa do technické recese je tak čím dál pravděpodobnější.

Za předpokladu, že nedojde k naplnění současných rizik, bude námi předpokládaný přebytek salda zahraničního obchodu na úrovni 100 mld. Kč překonán.

Autor: Eliška Jelínková, analytička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.