Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Komentář Raiffeisenbank: Běžný účet se v červenci propadl

Běžný účet se v červenci propadl

Český běžný účet platební bilance vykázal v červenci schodek v hodnotě 27 mld. Kč, tedy výrazně nižší oproti očekáváním, která se pohybovala poblíž -14 mld. Kč. Oproti červnu došlo ke zhoršení bilance zahraničního obchodu, kde se meziměsíčně celkové saldo zhoršilo o více než 17 mld. Kč. Samotné vývozy zboží poklesly o téměř 15 mld. Kč, dovozy se naopak lehce zvýšily. Nižší saldo vykázala i bilance u služeb. Odliv důchodů z přímých investic byl oproti červnu zhruba stejný.

Saldo obchodu se zbožím a službami v červenci výrazně pokleslo a dosáhlo pouze 19 mld. Kč. Nižší přebytek u obchodu se zbožím souvisí s utlumeným ekonomickým vývojem u našich hlavních obchodních partnerů, v čele s Německem, svoji roli sehrála i sezónnost vlivem dovolených. Bilance u služeb rovněž poklesla a zaznamenala nejnižší hodnotu od letošního ledna.

Příliv kapitálu na finančním účtu dosáhl 44,2 mld. Kč. Přitom saldo přílivu přímých investic činilo 23,3 mld. Kč, saldo odlivu portfoliových investic pak 189,6 mld. Kč.

Kumulativně za posledních 12 měsíců se běžný účet drží v přebytku lehce převyšujícím 28 mld. Kč. V následujících měsících však vzhledem k utlumené zahraniční poptávce očekáváme oslabování exportní výkonnosti, což bude negativně ovlivňovat celkové saldo. Vlivem podstatně lepších výsledků za prvních sedm měsíců letošního roku však budeme náš původní předpoklad o vyrovnané bilanci revidovat směrem nahoru.

Autor: Luboš Růžička, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.