Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Komentář ECB k jejímu dnešnímu zasedání

12.03.2020 | 14:38 0 Komentářů

Evropská banka na dnešním měnověpolitické zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb na stávajících úrovních a následujících opatřeních pro stimulaci ekonomiky.

Evropská centrální banka na dnešním měnověpolitickém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb a rozhodla se o stimulačním balíčku na podporu ekonomiky, který zahrnuje:

1)  Dočasně budou provedeny další dlouhodobé refinanční operace *LTRO s cílem poskytnout eurozóně okamžitou likviditu. Ačkoli rada guvernérů nevidí významné náznaky napětí na peněžním trhu nebo nedostatek likvidity v bankovním systému, tyhle operace v případě potřeby poskytnou účinné zajištění. LTRO poskytnou likviditu za příznivých podmínek do doby zahájení TLTRO III v červnu 2020.

2) V rámci TLTRO III (třetí sérii cílených dlouhodobých refinančních operací) se budou uplatňovat během doby od června 2020 do června roku 2021 pro všechny TLTRO III zbývající operace během té doby. Tyto operace podpoří bankovní úvěry těm, kteří jsou nejvíce ovlivnění šířením koronaviru, zejména malým a středním podnikům. Během tohoto období bude úroková sazba pro TLTRO III operace 25 bazických bodů pod průměrnou úrokovou sazbou aplikovanou v hlavních refinančních operacích Eurosystému.

3) Dodatečný nákup aktiv v hodnotě 120 miliard euro bude uskutečněn do konce letošního roku. V kombinaci s existujících programem nákupu aktiv (APP) tento krok podpoří příznivé podmínky financování reálné ekonomik v době zvýšené nejistoty.

Rada guvernérů nadále očekává, že nákupy aktiv budou trvat tak dlouho, jak jenom to bude potřeba pro posílení ekonomiky a skončí krátce před zvyšováním úrokových sazeb ze strany ECB.

4) Úrokové sazby ECB zůstávají beze změny.

5) Reinvestice splátek jistiny ze splatných cenných papírů pod programem APP budou pokračovat v plném rozsahu i po datu zvyšování klíčových úrokových sazeb ECB a v každém případě tak dlouho, dokud to bude nezbytné k udržení příznivých podmínek likvidity a dostatečného stimulu.

Zdroj: Evropská centrální banka

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.