Pondělí 24. června. Svátek má Jan.

Komentář ČNB ke zpomalení cenového růstu spotřebitelského koše (CPI)

09.10.2018 | 14:30 0 Komentářů

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen podle CPI zpomalilo na 2,3 %. Dle Tomáše Holuba, ředitele sekce měnové, byla diskrepance oproti prognózovaným odhadům způsobena především zmírněním protichůdných odchylek u cen potravin a jádrové inflace a dynamikou regulovaných cen. K tomu však dodává, že zveřejněná data potvrzují vyznění stávající prognózy ČNB a podle ní jsou celkové fundamentální inflační tlaky silné zejména v souvislosti s výraznou mzdovou dynamikou v tuzemské ekonomice.

foto_CNB

Podle slov Tomáše Holuba zveřejněná data potvrzují vyznění stávající prognózy ČNB.
Zdroj fotografie: Novinky.cz

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen podle CPI zpomalilo na 2,3 % oproti srpnovému meziročnímu srovnání čítající 2,5 %. Pokud se očistí index o primární dopady nepřímých daní, bavíme se o 2,2 %. Inflace se nicméně stále nachází v horní části tolerančního pásma dvouprocentního inflačního cíle měnově-politického regulátora.

Dle slov Tomáše Holuba, ředitele sekce měnové a budoucího člena bankovní rady ČNB, byla 0,2 % diskrepance oproti prognózovaným odhadům způsobena ihned z několika důvodů. Rozdíly od modelovaného odhadu nachází především u zmírnění protichůdných odchylek u cen potravin a jádrové inflace způsobené cenovým vývojem sezónních položek a dynamikou regulovaných cen, u kterých právě slevy na jízdné pro studenty a seniory měly ve výsledku o něco větší dopad. Zcela opačný dopad pak na reálná data měl stav trhu s pohonnými hmotami, u něhož již delší dobu převládají cenové tlaky.

Stávající ředitel sekce měnové k tomu ještě dodává:

„Zveřejněná data potvrzují vyznění stávající prognózy ČNB. Podle ní jsou celkové fundamentální inflační tlaky silné zejména v souvislosti s výraznou mzdovou dynamikou v tuzemské ekonomice. Zároveň odeznělo protiinflační působení dovozních cen, do nichž se promítlo nedávné oslabení kurzu koruny. V dalším období se ovšem celkové inflační tlaky zmírní v návaznosti na pokračující zvyšování úrokových sazeb, obnovené posilování kurzu a snižující se dynamiku mezd. Na horizontu měnové politiky se tak inflace shora vrátí k dvouprocentnímu cíli ČNB. Během roku 2020 pak setrvá v jeho blízkosti.“

 

srpnova_prognoza

Prognóza inflace na měnově-politickém horizontu.
Zdroj: Česká národní banka

 

Zdroj: Česká národní banka

Miloslav Blín, Fio banka, a.s.

Miloslav Blín, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.