Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Komentář ČNB k dnešním datům o inflaci

13.02.2019 | 15:50 0 Komentářů

ČNB jménem ředitele měnové sekce Petra Krále zveřejnila komentář k dnešním datům o inflaci.

Ředitel měnové sekce České národní banky (ČNB) Petr Král zveřejnil na webových stránkách banky komentář k dnes zveřejněným údajům o vývoji inflace v lednu tohoto roku. Cenová hladina dle údajů Českého statistického úřadu v lednu meziročně vzrostla o 2,5 % a dostala se tak do horní poloviny tolerančního pásma dvouprocentního cíle ČNB. Při očištění o primární dopady změn nepřímých daní se posléze spotřebitelské ceny zvýšily o 2,4 %.

Inflace v lednu o 50 bazických bodů předčila hodnotu prognózovanou samotnou ČNB. Ta odchylku dle Petra Krále vysvětluje zejména vyšší jádrovou inflací a dřívějším zrychlením růstu cen potravin. Mírně nad prognózou se pohyboval také meziroční růst pohonných hmot.

ČNB vnímá dnešní data jakožto proinflační riziko aktuální prognózy. Současné inflační tlaky dle centrální banky zůstávají silné zejména z titulu výrazné mzdové dynamiky a pokračujícím růstem domácí ekonomiky, což tlačí na vývoj jádrové inflace. Naopak slábne proinflační působení dovozních cen.

Prognóza ČNB projektuje, že inflace v první polovině tohoto roku zůstane v horní polovině tolerančního pásma cíle centrální banky. Posléze by měla inflace klesat k cíli, k čemuž by měl napomáhat zesilující pokles dovozních cen v návaznosti na obnovené posilování koruny a také slabší dynamika inflace v zahraničí. Posléze by měly začít pozvolna slábnout i domácí inflační tlaky, a to z důvodu postupně se snižující mzdové dynamiky.

Zdroj: ČNB

 

Zdroj: ČNB

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.