Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Komentář: Akcie v Asii mírně v zeleném. Plánované vládní stimuly pomáhají akciím v růstu

06.01.2009 | 09:11 0 Komentářů

Smíšená nálada včera panovala na světových akciových trzích, kterým se v průběhu rána a odpoledne dařilo růst, když obchodníci pozitivně reagovali na zprávy o plánovaných fiskálních stimulech ve Spojených státech a v Německu, zatímco se večer indexy propadly do červených čísel poté, co se obchodníci začali opět obávat o výhled pro ziskovost firem do roku 2009. Víkendové projevy některých členů FOMC (Evans, Yellen), společně se zveřejněním plánu Baracka Obamy, který je připraven krátce po svém jmenování prezidentem Spojených států napumpovat do ekonomiky pomocí snížen daní více než 300 mld. dolarů, včera zafungovaly jako živá voda na akciové indexy v Evropě a ze začátku obchodování také v USA. Pozadu přitom s plány na podporu ekonomiky nezůstává ani Německo, které bylo dříve kritizováno za nízkou aktivitu v boji se zpomalující ekonomikou, když tamní kancléřka Angela Merkelová podlehla tlaku zevnitř koalice a začala jednat o druhém vládním stimulačním baličku, který by mohl dosahovat až 50 mld. euro. Zatímco se tak včera v Evropě akcie dokázaly udržet v zelených číslech, v USA obchodníci nakonec další ziskový den v novém roce nepřipustili, když se DJIA propadnul o 0,91%, přičemž mezi nejvíce ztrátové se zařadily akcie finančních institucí (JP Morgan -6,70%) a naopak příznivě si vedly zejména energetické tituly, ale také například automobilky (GM +1,61%). Těm se dařilo i navzdory prosincovému propadu automobilových prodejů, který byl však o něco nižší než se původně čekalo, když například prodeje GM klesly oproti minulému roku o 31%, Chrysler oznámil propad o 30% a Ford následně o 32%. Celkově se tak v prosinci ve Spojených státech prodalo po přepočtu na celý rok 10,3 mil. automobilů, což bylo o 300 tis. více, než jaká byla původní očekávání analytiků.

Vedle akcií si včera aktivním obchodováním prošly také americké vládní dluhopisy. Zatímco krátkodobé dluhopisy zaznamenaly mírný růst, když newyorský Fed oznámil, že začíná s vykupováním cenných papírů krytých hypotékami (MBS), delší splatnosti se dostaly pod silný prodejní tlak. Výnos u dvouletých notes tak včera klesal o 8bsp. na 0,78%, avšak výnosy nad pět let zaznamenaly růst v reakci na zvyšující se objem nových aukcí, když by jen tento týden mělo americké ministerstvo financí vydat dluhopisy v objemu 54 mld. dolarů. Výnos na desetiletých splatnostech tak rostl o 9bsp. až na 2,49% a pravděpodobně bude růst i nadále, když bude docházet ke splasknutí bubliny, která se na delších splatnostech vytvořila koncem minulého roku poté, co zkrachovala investiční banka Lehman Brothers.

Dnešní obchodování v Asii přineslo smíšené výsledky a tak zatímco si japonský Nikkei225 připisoval 0,51%, hongkongský Hang Seng slábnul o 0,33%. Z růstu se těší přitom zejména energetické tituly, kterým pomáhá zvyšování cen komodit na světových trzích poté, co se např. ropa (brent) opětovně vyhoupla až nadosah 49 USD za barel.

Autor: Jaroslav Brychta (jarosav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.