Středa 24. února. Svátek má Matěj.

Kofola uvedla předběžné výsledky, hlásí roční ukazatel EBITDA nad očekáváním i přes slabší 4Q

08.02.2021 | 17:41 0 Komentářů

Skupina Kofola zveřejnila předběžné výsledky za 4Q a rok 2020. Vyzdvihuje roční ukazatel provozního zisku EBITDA překračující 1 mld. Kč. Reportuje slabší 4. kvartál v důsledku omezení spojené s Covid-19. Uvádí výhled na rok 2021

Hospodářské výsledky

Společnost Kofola uzavřela rok 2020 s výsledky mírně nad očekáváním. EBITDA za rok 2020 dle předběžných hospodářských výsledků činila 1,03 miliardy korun, očekávání přitom byla stanovena níže.

“Ještě před koncem roku jsme odhadovali výsledek ukazatele EBITDA v rozmezí 950 milionů až jedné miliardy korun. To, že jsme rok uzavřeli lépe, je výsledkem využití krátkého rozvolnění na začátku prosince, dobré kondice pracovního kapitálu a naší velké nákladové disciplíny na konci roku,” uvádí Jannis Samaras, generální ředitel skupiny Kofola.

Tržby za 4Q meziročně klesly o necelých 12 %, ukazatek EBITDA byl nižší 0,14 mld. Kč.

Kromě již zmíněných faktorů ve vyjádření Jannise Samarase uvádí Kofola ve zprávě jako příčiny pozitivních výsledků flexibilitu v řízení firmy, přizpůsobení marketingových a obchodních aktivit značek dané situaci. Ke zvýšenému podílu na maloobchodu firmě pomohlo také loňské obohacení jejího portfolia  o české minerální vody Ondrášovku a Korunní.

“Pandemie koronaviru nám způsobila ztrátu na úrovni EBITDA přibližně 280 milionů korun, kterou se nám podařilo významně kompenzovat dobrým výsledkem v letních měsících, a také výsledkem z Ondrášovky a Korunní. Celkem jsme tak ve srovnání s rokem 2019 ztratili na ukazateli EBITDA přibližně 90 milionů korun,” uvádí dále Samaras.

Největší ztráty zapříčiněné loňskými omezeními byly zaznamenány v segmentu gastronomie, negativní dopady v důsledku omezení mobility a uzavření nákupních center se projevily na tržbách značky UGO. Tradiční československý výrobce bylinných směsí LEROS naopak zaznamenal i přes krizové období růst tržeb.

Výhled na rok 2021

Pro rok 2021 plánuje Kofola zvýšit ukazatel EBITDA do rozmezí 1 030 až 1 150 milionů korun.

“Očekáváme, že rok 2021 bude stejně jako rok 2020 plný omezení souvisejících s pandemií koronaviru. Musíme být proto opět flexibilní. Na rozdíl od roku 2020 jsme ale připraveni mnohem lépe. Máme již zkušenost s lockdowny, upravili jsme strukturu nákladů a očekáváme synergie z integrace Ondrášovky a Korunní. Snížíme i zadluženost tím, že se uskromníme v investicích,“ vyjadřuje se k výhledu Martin Pisklák, finanční ředitel Skupiny Kofola.

Celá zpráva od společnosti Kofola je k dispozici zde.

Akcie společnosti Kofola na pražské burze pod tickerem BABKOFOL rostou o 0,79 % na 256,00 Kč. Pod stejným tickerem rostou o 0,79 % na 256,00 Kč i na burze RM-SYSTÉMu.

Zdroj: Bloomberg, Kofola

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.