Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Kofola oznámila, že dceřiná společnost Alofok prodává 50% podíl v ruské firmě «MEGAPACK» (+komentář)

18.12.2019 | 16:38 0 Komentářů

Kofola dnes na svém webu oznámila, že její dceřiná společnost Alofok prodává 50% podíl v ruské firmě «MEGAPACK».

Nápojářská společnost Kofola dnes na svých webových stránkách zveřejnila informaci, že její dceřiná společnost Alofok Limited prodává 50% podíl v ruské firmě «MEGAPACK», a to za cenu ve výši 5 milionů dolarů.

Z tohoto titulu tak již Kofola nevlastní žádný přímý či nepřímý podíl ve společnosti «MEGAPACK». Kompletní zpráva je k dispozici zde.

„Po odchodu z polského trhu se Kofola stahuje z dalšího pro ni neperspektivního a rizikového trhu. K prodejní ceně ve výši 5 mil. USD (cca 115 mil. Kč) inkasovala navíc dodatečnou dividendu v objemu 14 mil. Kč. Celková letošní obdržená dividenda z této ruské investice pak činí 36 mil. Kč. Ruská investice v podobě 50% podílu v Megapacku byla nejádrovým byznysem, byla začleněna do skupiny historicky ještě v rámci tehdejší transformace (vzniku) skupiny (tedy ještě před vstupem Kofoly na burzu) a management se již delší čas netajil záměrem případně divestovat tento podíl. Prodej tak podle našeho názoru dává smysl.

„Roční příspěvek do zisku před zdaněním se v posledních letech pohyboval v rozmezí cca 0 – 20 mil. Kč, v kontextu celkového hospodaření Kofoly s roční EBITDA kolem 1 mld. Kč, resp. čistým ziskem cca 300 mil. Kč byl tedy marginální. Prodejní cenu vzhledem k výše uvedeným příspěvkům do ziskovosti považujeme za adekvátní. Kofola navíc zaúčtuje z této operace účetní zisk ve výši 20 mil. Kč, když účetní hodnota podílu byla vyčíslena na 95 mil. Kč.“

„Postupné opuštění neperspektivních trhů (Polsko, Rusko) a na druhou stranu upevňování pozice na jádrovém česko-slovenském trhu v podobě nedávné akvizice tuzemských producentů minerálních vod Korunní a Ondrášovka vnímáme jako kroky správným směrem,“ uvedl analytik Fio banky Jan Raška.

 

Zdroj: Kofola

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.