Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Kofola oznámila akvizici výrobce čajů a léčivých produktů Leros (+komentář analytika)

13.03.2018 | 15:11 0 Komentářů

Kofola ČeskoSlovensko oznámila akvizici 100% podílu ve společnosti Leros, která se zabývá výrobou čajů a léčivých produktů.

Společnost Leros v roce 2017 dosáhla tržeb přes 130 mil. Kč. Cena transakce nebyla zveřejněna.

„Naším cílem je tuto tradiční českou společnost, která byla roky budována na pevných základech, dále v tomto duchu rozvíjet a zlepšovat její postavení na trhu. V Kofole tímto krokem vzniká další segment opřený o bylinky a zdravé autentické suroviny,“ uvádí Kofola v prohlášení.

Společnost LEROS byla založena v roce 1994 a svým výrobním programem navázala na 40letou tradici státního podniku Léčivé rostliny – Zbraslav, která vznikla v roce 1954.

„Kofola touto akvizicí navazuje na loňské menší akvizice v podobě tuzemského výrobce salátů Titbit a polského výrobce přírodních produktů Premium Rosa, jejichž roční tržby se podle našich odhadů pohybují poblíž 100 mil. Kč. Kofola tak tímto nadále rozšiřuje segment „ostatní“, kam se řadí vedle výše uvedeného rovněž UGO bary a salaterie, UGO lahvičky s přírodními šťávami či energetické nápoje Semtex. Tento segment měl v roce 2016 8,3% podíl na celkových tržbách Kofoly, za rok 2017 pak očekáváme cca 10% podíl a v letošním roce by mohl dosahovat kolem 12 %,“ říká analytik Fio banky Jan Raška.

„Příspěvek této nové akvizice do provozní ziskovosti Kofoly bude podle našeho názoru zatím marginální, odhadujeme ho v řádu jednotek milionů korun ročně (podle dostupných informací Leros za rok 2015 vykázal EBITDu kolem 5 mil. Kč). Cena transakce by se podle našich odhadů mohla pohybovat na obdobných úrovních jako u výše zmíněných akvizic Titbit a Premium Rosa, tedy v řádu desítek milionů korun. Vzhledem k velikosti akvizice hodnotíme dnešní zprávu neutrálně,“ doplnil Raška.

 

Nabídka čajů společnosti Leros, zdroj: Leros

Nabídka čajů společnosti Leros, zdroj: Leros

Akcie Kofoly (BABKOFOL) dnes ztrácí 0,7 % na 410 Kč.

Zdroj: Kofola

Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Jan Tománek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.