Pátek 05. března. Svátek má Kazimír.

Kofola na konferenčním hovoru s analytiky: výhled EBITDA potvrzen, možný odchod z polského trhu

15.05.2018 | 18:41 0 Komentářů

Management Kofoly na dnešním konferenčním hovoru potvrdil v březnu oznámený výhled letošního EBITDA zisku ve výši 1 mld. Kč (+5,3 % y/y). Náš pohled na letošní vývoj hospodaření rovněž zatím neměníme s tím, že očekáváme EBITDA mírně nad 1 mld. Kč (1,03 mld. Kč).

Dále se rozebírala situace na problémovém polském trhu. Již dříve naznačovaný možný odchod z polského trhu (tedy divestice dceřiné firmy HOOP) může nabrat v blízké budoucnosti reálnější obrysy, za předpokladu, že se Kofole nepodaří realizovat akvizici, která by významněji nastartovala tamní hospodaření.

Kofola se v posledních dvou letech snažila svůj polský byznys postupně restrukturalizovat, např. snížila počet výrobních závodů ze tří na jeden či více se zaměřovala na prodej vlastních značek na úkor nízkomaržových privátních značek. Restrukturalizační opatření však zatím nepřinášejí takové výsledky, jaké by si management představoval (ostatně polská EBITDA za 1Q 2018 byla v podstatě na nule). Kofola se tak, dle slov managementu, stále aktivně pokouší vyhledat akviziční příležitost s cílem významněji posílit své portfolio značek na náročném polském trhu. V příštím měsíci by však již mohlo být jasněji s tím, že pokud se žádná akvizice neuskuteční, tak je Kofola ještě letos připravena zahájit divestici svého polského byznysu.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.