Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Kofola ČeskoSlovensko: rozšířený komentář k výsledkům za 1Q 2020

14.05.2020 | 22:48 0 Komentářů

Výrobce nápojů Kofola ČeskoSlovensko dnes po uzavření trhu představil výsledky hospodaření za 1Q 2020.

 

Výsledky hospodaření za 1Q 2020
mil. Kč 1Q 2020 Konsensus trhu* 1Q 2019

y/y

Výnosy 1289 1276,2 1291  -0,1 %
EBITDA 119 112,6 118   0,6 %
EBIT -22 -29,9 -12 -79,2 %
Čistý zisk
 -4 -56,0 -56  93,1 %
Zisk na akcii (Kč)
 -0,2 -2,5  93,1 %

*průměr podle průzkumu společnosti Kofola

Pozn.: Výsledky jsou očištěné o jednorázové vlivy a jedná se o pokračující operace, tzn. již bez Hoop Polska a Megapacku.

 

Naše indikace, že Kofola v prvním letošním kvartále představí slušná čísla, se potvrdila. To, že se nakonec provozní čísla za 1Q 2020 dokonce vyrovnala vydařenému loňskému 1Q však vrhá pozitivní dojem na dnešní výsledkový report a ukazuje to na skutečnost, že se Kofola dokázala velmi dobře vyrovnat s první fází koronavirové krize, když od poloviny března začaly být uzavírány restaurační zařízení na všech trzích, kde Kofola působí (vyjma Slovinska, kde odstávka začala až začátkem dubna). Provozní čísla tak mírně překonala nejen naše odhady, ale i tržní konsensus, jenž byl posazen o něco výše, než naše prognózy.

Konkrétně tedy Kofola za 1Q 2020 vykázala meziročně stabilní tržby ve výši 1289 mil. Kč, zatímco naše predikce byla posazena o téměř 3 % níže na úroveň 1254 mil. Kč. Provozní zisk EBITDA pak dosáhl hladiny 119 mil. Kč, vyrovnal se vydařenému 1Q 2019 a překonal jak náš odhad 105 mil. Kč, tak lehce i tržní konsensus stanovený na hladinu 113 mil. Kč. Na úrovni konečného výsledku hospodaření se nakonec nekonala hlubší ztráta, když nečekaně výrazné nerealizované kurzové zisky posunuly celkové hospodaření za 1Q 2020 na zápornou nulu.

Kofola vykázala příznivé výsledky na obou svých důležitých trzích, a to jak na stěžejním česko-slovenském trhu, tak v Adriatiku. I přes půlměsíční výpadek tržeb v segmentu HoReCa dokázala společnost v Česko – Slovensku udržet meziročně víceméně stabilní výnosy, které tak činily (v členění podle konečného zákazníka, tzn. včetně UGO, Leros a Espresso) 1032 mil. Kč a překonaly naši predikci 1006 mil. Kč. Nejenže pozitivně působila loňská akvizice firmy Espresso, ale Kofole se zjevně velmi slušně dařilo kompenzovat výpadek prodejů z gastro segmentu příznivým vývojem v maloobchodu (retail). Je patrné, že se v prvním letošním čtvrtletí dobře dařilo prodejům minerální vody Kláštorné, což podporovalo zejména slovenské tržby, jejichž úroveň ve výši 350 mil. Kč překonala náš odhad 332 mil. Kč. Kofola navíc minerálku Kláštornou začala od letošního února prodávat i na tuzemském trhu. K dobře performujícím značkám jako jsou vody Rajec či sirupy Jupí se přidaly i příznivé prodeje nápojů Semtex, které nadále těží z loňského rebrandingu. To vše také podporovalo tržby z česko-slovenského maloobchodu.

I přes březnový výpadek profitabilního segmentu HoReCa se Kofole podařilo v Česko-Slovensku meziročně mírně navýšit EBITDA zisk z loňských 114 mil. Kč na 123 mil. Kč a rovněž EBITDA marži z 12,6 % na 13,8 %. Vedle cca 20% meziročního poklesu materiálových nákladů na PET lahve se Kofole dařilo realizovat úspory jak v marketingových nákladech, tak výdajích na logistiku. Včetně výsledku segmentu Fresh & Herbs (do jehož česko-slovenské části patří výše zmíněné provozy UGO, Leros a kávový byznys Espresso), jenž dosáhl provozní ztráty 13 mil. Kč, se pak celková provozní ziskovost z Česko-Slovenska mohla pohybovat na cca meziročně stabilní úrovni v blízkosti 110 mil. Kč, což mírně překonalo náš odhad posazený na hladinu 100 mil. Kč.

Tržby v Adriatickém regionu (jenž je tvořen téměř výhradně Slovinskem a Chorvatskem) dosáhly, i přes březnové uzavírání chorvatského segmentu HoReCa, meziročně stabilního vývoje a činily 228 mil. Kč (my jsme predikovali mírně nižší na úrovni 215 mil. Kč). Kombinace tamních příznivých prodejů minerálních vod Radenska a Studenac a výše zmíněných nákladových úspor, tak nakonec vedla i ke zhruba stabilnímu vývoji provozní ziskovosti, jenž dosáhla 9 mil. Kč, zatímco my jsme očekávali mírný pokles k hranici 4 mil. Kč.

Management Kofoly v rámci výsledkového reportu přistoupil i ke stanovení letošního výhledu EBITDA. Vzhledem ke stále obtížně predikovatelným dopadům koronavirové krize na segment HoReCa a potažmo na celkový makroekonomický vývoj byl vcelku pochopitelně stanoven poměrně široký interval ve výši 810 – 990 mil. Kč (tedy 900 mil. Kč +-10 %). Naše indikace byla posazena do rozpětí 900  – 1000 mil. Kč. Kofola je tak oproti našemu odhadu konzervativnější na spodní hraně intervalu. Domníváme se však, že vzhledem k aktuálním podmínkám by trh neměl vnímat stanovený výhled nijak negativně. Dále Kofola oznámila odložení rozhodnutí o dividendě/dividendové politice na listopad (tedy po výsledcích za 3Q 2020), což pro nás není překvapením. A rovněž bylo oznámeno čerpání jednoho z vládních podpůrných opatření v podobě využití odkladu splátek bankovních úvěru o šest měsíců.

 

 

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.