Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Kofola ČeskoSlovensko: odhady hospodaření za 1Q 2020

14.05.2020 | 10:28 0 Komentářů

Výrobce nápojů Kofola ČeskoSlovensko dnes po uzavření trhu představí výsledky hospodaření za 1Q 2020. Konferenční hovor s managementem společnosti se bude konat zítra od 9.30h.

 

Odhady hospodaření za 1Q 2020
mil. Kč 1Q 2020 Konsensus trhu* 1Q 2019

y/y

Výnosy 1254 1276,2 1291 -2,9 %
EBITDA 105 112,6 118  -11,0 %
EBIT -44 -29,9 -12
Čistý zisk
-68 -56,0 -57 -19,3 %
Zisk na akcii (Kč)
-3,0 -2,6 -19,3 %

*průměr podle průzkumu společnosti Kofola

Pozn.: Výsledky jsou očištěné o jednorázové vlivy. Jedná se o výsledky z pokračujících operací, tzn. 1Q 2019 je již uveden bez Hoop Polska a Megapacku.

 

Kofola patří mezi firmy, na které letos budou doléhat karanténní opatření nastolená proti šíření epidemie koronaviru. Jak se Kofola bude vyrovnávat s koronavirovou krizí, jaké to bude mít dopady do jejího hospodaření, to vše bude jistě patřit mezi hlavní témata letošního roku.

V letošním prvním kvartále by však dopady nouzových opatření do tržeb a ziskovosti Kofoly měly být ještě umírněné. Restaurační zařízení, nebo-li segment HoReCa (tvořící 38 % celkových tržeb Kofoly) byly totiž uzavírány až od poloviny března, navíc ve Slovinsku byl gastro segment odstaven až na začátku dubna. Navíc podle indikací od samotné společnosti patřily měsíce leden a únor mezi poměrně vydařené, vedle toho zhruba půlměsíční výpadek tuzemského a slovenského segmentu HoReCa byl dle vyjádření Kofoly částečně kompenzován zvýšenými prodeji v maloobchodu (segment retail), kdy spotřebitelé v první fázi koronavirové krize reagovali zvýšenými nákupy. Na nákladové straně hospodaření by neměl být v 1Q 2020 vytvářen tlak ze strany výdajů na cukr, jehož ceny by měly být zhruba meziročně stabilní, navíc je očekáván pokles materiálových nákladů na výrobu PET lahví (tzv. PET resin), když se projevilo razantní snížení cen ropy z posledního období.

Podle našich odhadů se tak výsledky hospodaření nebudou příliš lišit od loňského prvního čtvrtletí. Sice očekáváme určitý meziroční pokles, když je potřeba vedle výše zmíněného výpadku gastro segmentu z druhé poloviny března brát v potaz i silnou srovnávací základnu, když 1Q 2019 byl vydařený, ale z celkového pohledu by Kofola mohla představit solidní provozní čísla za první letošní kvartál. Konkrétně očekáváme pokles tržeb o 2,9 % y/y na 1254 mil. Kč, provozní zisk EBITDA pak za 1Q 2020 predikujeme na úrovni 105 mil. Kč, což by znamenalo snížení z loňských výrazných 118 mil. Kč. Na úrovni konečného výsledku hospodaření očekáváme čistou ztrátu ve výši 68 mil. Kč, což je mírný nárůst oproti loňské ztrátě 57 mil. Kč. Realizace čisté ztráty není v prvním čtvrtletí nic neobvyklého. První kvartál je pro Kofolu obecně nejslabším kvartálem roku, představuje mimosezónní období, a tak nižší provozní ziskovost většinou nevykompenzuje odpisy a finančních náklady, což pak tlačí čistou ziskovost do záporu.

V rámci jednotlivých geografických segmentů předpokládáme stabilní provozní výkonnost ve Slovinsku s tržbami kolem 147 mil. Kč a EBITDA ziskem ve výši 11 mil. Kč. V Chorvatsku již počítáme s určitým negativním vlivem koronavirové krize, výnosy tak podle našich odhadů mohou meziročně klesnout z loňských 57 mil. Kč na cca 50 mil. Kč, tamní provozní ziskovost pak predikujeme v záporném teritoriu kolem -7 mil. Kč. Celkově by tak Kofola mohla v Adriatickém regionu (včetně prodejů v ostatních balkánských zemích) za 1Q 2020 generovat tržby ve výši 215 mil. Kč (loni 226 mil. Kč) s EBITDA na úrovni 4 mil. Kč (v 1Q 2019 činila 7 mil. Kč).

Mírným impulsem do česko-slovenských tržeb, v řádu 20 mil. Kč, by měla být loňská akvizice prodejce kávy Espresso. Touto menší akvizicí realizovanou v polovině roku 2019 s ročními výnosy kolem 100 mil. Kč a EBITDA poblíž 10 mil. Kč Kofola rozšířila své produktové portfolio v segmentu HoReCa o značky kávy Café Reserva a čaje Dilmah. Celkově tak předpokládáme, že Kofola v Česko – Slovensku vygeneruje (včetně provozů UGO a Leros) tržby v blízkosti 1006 mil. Kč, což by znamenalo meziroční pokles o 2,7 % a mělo by to dle našich odhadů indikovat EBITDA zisk ve výši 100 mil. Kč. Díky výše zmíněným pozitivním vlivům, jenž by měly tlumit půlměsíční výpadek v segmentu HoReCa by se tak mohlo jednat jen o mírný meziroční pokles provozní ziskovosti, když v 1Q 2019 se včetně UGO a Leros dle našich odhadů pohybovala poblíž 109 mil. Kč (bez UGO a Leros loňská EBITDA z Česko-Slovenska činila 114 mil. Kč).

V březnu, při reportu výsledků za rok 2019, se management Kofoly, vzhledem k nepřehledné situaci týkající se koronavirové krize, prozatím zdráhal zveřejnit jakékoliv predikce na letošní rok. Od té doby se situace vyvíjela, v průběhu dubna se již Kofola postupně dozvídala harmonogramy opětovného otevírání restaurací, hotelů či obchodních center (ve kterých působí některé její UGO bary a salaterie). Aktuálně se vše postupně uvolňuje, na stěžejním česko-slovenském trhu se nouzová opatření vlivem příznivější situace rušila o zhruba 14 dní dříve, než se původně plánovalo (na Slovensku se restaurace postupně otevíraly již začátkem května, v ČR pak od 11. května). Management společnosti tak má aktuálně více informací a budeme sledovat, zda již nebude konkrétnější ohledně letošního výhledu EBITDA a zda nebudou sděleny nové informace k dividendové politice.

Je zřejmé, že koronavirovou krizí budou nejvíce zasaženy výsledky ve 2Q 2020, na druhou stranu (pokud se situace opět nevyhrotí) letní měsíce by už měly být v podstatě bez restrikcí a tudíž Kofola bude mít prostor v hlavní sezóně alespoň částečně kompenzovat vzniklé ztráty. Ještě před vznikem krize jsme pro letošek počítali s EBITDA kolem 1125 mil. Kč, aktuálně bychom viděli provozní ziskovost v rozmezí 900 – 1000 mil. Kč.

 

 

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.