Kofola ČeskoSlovensko: komentář k výsledkům hospodaření za 4Q 2020
Kofola včera po uzavření trhu oznámila vybrané finanční ukazatele za 4Q 2020, resp. celý loňský rok.
Výsledky hospodaření za 4Q 2020 mil. Kč 4Q 2020 Konsensus trhu* 4Q 2019 y/y
Výnosy 1340 1308 1516 -11,8 % EBITDA 120 131 259 -53,8 % *průměr podle průzkumu společnosti Kofola
Kofola v posledním kvartále loňského roku v souladu s naším očekáváním vykázala meziroční pokles provozního zisku EBITDA o 53,8 % na 120 mil. Kč. Průměrný odhad trhu byl posazen nedaleko této úrovně, ve výši 131 mil. Kč. Tržby ve 4Q 2020 zaznamenaly pokles o 11,8 % y/y na 1340 mil. Kč a mírně překonaly tržní konsensus (o 2,5 %) i naši predikci (o téměř 6 %). Díky solidně zvládnutému čtvrtému kvartálu, jenž byl pro nápojářské firmy velmi obtížný z důvodu propuknutí druhé koronavirové vlny a z toho vyplývající opětovné uzavírky či významné omezení gastro segmentu, tak nakonec Kofola vykázaným celoročním EBITDA ziskem ve výši 1030 mil. Kč překonává horní hranu výhledu 950 – 1000 mil. Kč. Přitom původní indikace managementu Kofoly na poslední loňské čtvrtletí vyznívaly daleko více konzervativně s EBITDA v rozmezí 50 – 70 mil. Kč, což by pak znamenalo celoroční provozní zisk blíže 950 mil. Kč.
Výsledky za 4Q 2020 však nakonec vypadají, v kontextu obtížné epidemické situace tvrdě dopadající nejen na HoReCa segment, ale i na segment UGO barů a salaterií, velmi slušně. Je patrné, že Kofola opět dobře reagovala nákladovou efektivností, na straně výnosů je vidět úspěšná integrace nejen loni nově akvírovaných minerální vod Korunní a Ondrášovky, ale i znovuobnovené minerální vody Kláštorná, což dohromady posiluje pozici v maloobchodu. V době koronakrize, kdy nápojářské firmy prakticky nemohou dodávat do restaurací (HoReCa segmentu), vnímáme posílení tržní pozice v maloobchodu pozitivně a zcela jistě to přispělo k vykázaní vyšších tržeb než se očekávalo. Celoroční negativní efekt COVIDu-19 do EBITDA Kofola vyčíslila na cca 280 mil. Kč, což by pro samotný 4Q 2020 znamenalo nepříznivý dopad zhruba 138 mil. Kč. I toto číslo ukazuje na to, že se Kofola s posledním loňským kvartálem vypořádala dobře, když její původní indikace hovořily až o hranici 200 mil. Kč a my jsme predikovali negativní vliv COVIDu v rozmezí 160 – 180 mil. Kč.
Kofola dále zveřejnila míru zadlužení. Čistý dluh se na konci roku 2020 pohyboval na úrovni 3,7x násobku EBITDA, což je na horní hraně našeho odhadu 3,5 – 3,7x a nemělo by to být pro trhy překvapením. Vzhledem k okolnostem jako koronakrize a rovněž významná loňská platba za Korunní a Ondrášovku ve výši 1100 mil. Kč vytvářející negativní tlaky na ziskovost, potažmo cash flow, hodnotíme finální výši zadlužení jako uspokojivou, když indikace z konce roku hovořily spíše o hranici 4x násobku.
Navzdory původním předpokladům bude epidemická situace vytvářet značné ekonomické nejistoty i v letošním roce. I proto jsme očekávali, že Kofola bude v prvních výhledech letošního EBITDA zisku opatrnější. To se částečně naplnilo, když na dolní hraně rozpětí 1030 – 1150 mil. Kč Kofola předpokládá meziročně stabilní vývoj. Horní interval však značí téměř 12% meziroční zlepšení provozní ziskovosti a překonává naši aktuální predikci pohybující se poblíž úrovně 1100 mil. Kč. Předpoklad postupného jarního uvolnění restriktivních opatření v HoReCa segmentu dává značný impuls do letošního hospodaření Kofoly. K tomu je potřeba přičíst celoroční příspěvek ze strany Korunní a Ondrášovky (náš odhad meziročního impulsu do letošní EBITDA činí alespoň kolem 40 mil. Kč) s výrazněji se projevujícími synergickými efekty či další možný progres v prodejích Kláštorné s impulsem do provozní ziskovosti cca 10 mil. Kč.
Vzhledem k nejistotám ohledně epidemické situace, ale i vzhledem k tomu, že se Kofola pravděpodobně bude muset vypořádávat s tlaky na růst cen základních materiálových vstupů jako cukr (sladidla) nebo PET resin (náklady na obaly), hodnotíme z celkového pohledu letošní výhled EBITDA pozitivně. Se zlepšením ziskovosti a s absencí loňské platby za Korunní a Ondrášovku by se pak letos měla výrazněji zlepšovat i finanční pozice, tzn. očekáváme postupný pokles zadlužení a jeho přibližování se k úrovni 3x násobku EBITDA. Prostor pro stabilní dividendu poblíž 13,50 Kč na akcii by tak podle našeho názoru měl být i v letošním roce.
Celkově máme pozitivní náhled na včera zveřejněný výsledkový report.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.