Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Kofola ČeskoSlovensko dokončila akvizici chorvatské firmy Studenac

20.12.2016 | 13:18 0 Komentářů

Výrobce nealkoholických nápojů Kofola ČeskoSlovensko dnes v tiskové zprávě oznámila dokončení akvizice chorvatské společnosti Studenac. Akvizice byla oznámena již 20. září (komentovali jsme zde) a managementem bylo indikováno její dokončení na konci letošního roku. Zpráva tak není překvapivá a hodnotíme ji neutrálně.

Kofola kupuje Studenac od společnosti Podravka, která se tak zbavuje svého nápojového businessu. Studenac bude spadat pod slovinskou dceřinou firmu Radenska. Produktové portfolio Kofoly, resp. Radensky se tak rozšíří o přírodní minerální vodu Studenac, pramenitou vodu Studena a sirupy Lero. Akvizicí Studenac tak Kofola posiluje svoji pozici v adriatickém regionu, zejména v Chorvatsku.

Cílem Kofoly je v příštím roce v Chorvatsku realizovat tržby kolem 20 mil. EUR (cca 540 mil. Kč), jak uvedl management v konferenčním hovoru na začátku listopadu. Podle výroční zprávy Podravky činily loňské tržby z nepokračujících operací (tedy z nápojového businessu) v přepočtu cca 330 mil. Kč. Akvizice Studenacu by tak dle této indikace mohla přispět do výnosů Kofoly za rok 2017 ve výši cca 300 mil. Kč. V letošním roce očekáváme tržby Kofoly z chorvatského trhu kolem 200 mil. Kč. Cíl Kofoly dosáhnout v příštím roce v Chorvatsku tržeb kolem 500 mil. Kč tak vidíme realisticky.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.