Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Kofola: česká vláda na tři týdny významně omezuje gastro segment (rozšířený komentář)

13.10.2020 | 12:32 0 Komentářů

Navzdory původním náznakům dojde v ČR na tři týdny k uzavření restaurací (výjimku budou mít jen hotelové restaurace s otevírací dobou do 20h). Restaurace budou moci fungovat jen přes výdajová okénka. Česká vláda to včera v pozdních večerních hodinách oznámila na tiskové konferenci. K významnému omezení provozu gastro segmentu by mělo od poloviny října dojít rovněž na Slovensku. Pro Kofolu je to negativní zpráva, která podle našich odhadů může mít negativní dopad do provozního zisku EBITDA v řádu nižších desítek miliónů korun (cca 30 – 40 mil. Kč). Za stávající situace tak podle našeho názoru roste pravděpodobnost, že Kofola ještě přehodnotí svůj letošní návrh dividendy ve výši 13,50 Kč na akcii.

Na druhou stranu je třeba zdůraznit, že dopady koronavirové krize do hospodaření za 4Q 2020 by neměly být zdaleka tak dramatické jako tomu bylo ve 2Q 2020. Především se jedná o mimosezónní kvartál, kde gastro segment (HoReCa) nemá takovou váhu na celkovém hospodaření jako ve 2Q a 3Q, které jsou pro Kofolu stěžejní. Zatímco podíl HoReCa na celkových tržbách se v závěru roku pohybuje poblíž 35 %, tak ve 2Q, resp. 3Q obvykle stoupá na česko-slovenském trhu ke 42 %, resp. 47 %. Vedle toho restrikce zatím nejsou tak výrazné jako na jaře, kdy docházelo i k uzavírání obchodních center (což mělo výrazný dopad na UGO bary a salaterie), HoReCa byla paralyzována rovněž ve Slovinsku a Chorvatsku (aktuálně nemáme informace, že by se chystala uzavírka slovinského a chorvatského gastra), a restriktivní opatření v průběhu 2Q trvala v rozmezí 1 – 2 měsíců. Pokud by tedy zůstalo jen u třítýdenní uzávěry česko-slovenské HoReCa, pak dopad do hospodaření Kofoly by měl být výrazně nižší než-li ve 2Q, kdy ztráty do EBITDA se dle společnosti vyšplhaly k hranici 100 mil. Kč.

Dopad do v září vylepšeného letošního výhledu EBITDA, jenž byl posazen do intervalu 950 – 1000 mil. Kč, by tedy nemusel být zásadní a zatím bychom v našich aktuálních odhadech očekávali případný posun maximálně do rozmezí 900 – 950 mil. Kč.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.