Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Klimatický jev El Niño končí, jaké mohou být dopady na komodity?

23.12.2015 | 14:07 0 Komentářů

Jedním z hlavních důvodů, proč jsou nízké ceny zemního plynu, je mírná zima, tím je sezónně nižší poptávka po zemním plynu. Vyšší teploty se negativně projevují i na ceně ropy, protože je nižší poptávka po topném oleji.

Mírnou zimu lze přičíst klimatickému jevu s názvem El Niño, který je nejsilnější od přelomu let 1997-1998. Jev zvyšuje teplotu moře a je často následován jevem s opačným důsledkem s názvem La Niña, tím se může teplota na řadě míst světa naopak snížit. Rovněž by mohlo dojít k tomu, že v některých státech USA a Jižní Americe bude více suché počasí, zatímco v zemích jako Austrálie nebo střední Amerika vlhčí počasí. Rovněž se zvýší pravděpodobnost tropických bouří v Pacifiku.

Podle autora studií na téma korelace mezi klimatickými jevy a cenou komodit Davida Ubilava jev La Niña nezaznamenává dostatečnou pozornost. La Niña může způsobit růst cen zemědělských komodit, protože v USA a v Kanadě může nastat sušší počasí.

Analytik Aurelia Britsch z BMI Research řekl, že jev La Niña může mít silnější dopad na ceny zemědělských komodit než současný El Niño, protože La Niña ovlivní počasí v klíčových oblastech producentů a exportů velké řady komodit hlavně v USA a v Kanadě. Britsch konkrétně zmiňuje komodity jako kukuřice, sója, pšenice, cukr, bavlna a káva.

Podle ekonoma CME Group Erika Norlanda potenciálně silný jev El Niña koncem roku 2016 nebo začátkem roku 2017 je něco, co by účastníci na zemědělských trzích měli pozorně sledovat.
V průběhu 12 měsíců poté, co La Niña byl potvrzen v červenci roku 2010, se cena pšenice zvýšila o 21 %, zatímco sója o 39 % a cukr se obchodoval o 67 % výše.

Nicméně není jisté, zda jev La Niña nastane a případně s jakou intenzitou.

Dopad nemusí být jen na zemědělské komodity. La Niño v průběhu let 1998 až 2000 způsoboval chladnější zimy v USA a Kanadě, čímž se zvyšovaly ceny zemního plynu.

Potenciálně vyšší ceny zemědělských komodit se mohou pozitivně projevit na investicích farmářů do strojírenské techniky.

Následující obrázek ukazuje potenciální dopady klimatický jevu La Niña.

Zdroj: Wall Street Journal

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.