Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Klidný vývoj v zámoří

19.02.2019 | 20:05 0 Komentářů

Americké akciové indexy po včerejší obchodní pauze v podobě státního svátku (Presidents’ Day) dnes prochází klidným vývojem (S&P500 +0,21%, Nasdaq +0,24%, DJIA +0,11%) s malou volatilitou na pozadí trvajícího pozitivního sentimentu v očekávání dosažení (brzké) obchodní dohody mocností USA a Číny. Navzdory proklamacím o jednáních v pokročilém stádiu, velmi pravděpodobně nedojde k uzavření dohody v původním termínu, tj. do 1. března. Lze nicméně předpokládat, že v dalších dnech bude více pozornosti upřeno na pokrok v jednáních a případné formální potvrzení prodloužení „příměří“ v obchodní válce. Zítra bude též sledován výstup z posledního měnového zasedání Fedu (Fed minutes), nahlížející více pod pokličku dalšího směřování americké měnové politiky.

Příznivou náladu na trzích dnes podpořily i lepší než očekávaná kvartální čísla předního maloobchodního řetězce Walmart (WMT +3,4%). Potěšily pak především vyšší než odhadované tržby na území USA. Díky Walmartu se dnes segment nezbytných statků drží v popředí v rámci indexu S&P500. Nejlépe si pak stojí sektor základních materiálů (+0,8%) při růstu většiny hlavních komodit. Daří se energiím – ropě (+0,7%) i zemnímu plynu (+1,4%). Solidní růst též zaznamenává měď, posilující bezmála o 3% na 5měsíční maxima a současně nad technickou hranici 200denního průměru. V růstovém tažení pokračují i drahé kovy – zlato i stříbro zpevňují o více než 1%, přičemž právě zlato se již blíží ročním maximům! Mírné ztráty naopak vykazuje sektor zdravotnictví (-0,2%) a realit (-0,1%).

Z individuálních pohybů mezi S&P500 společnostmi vypíchněme 7,5% růst předního těžaře mědi Freeport-McMoRan (FCX) při zmiňovaném komoditním růstu. Současně titulu pomáhá i zvýšené doporučení na “buy” ze strany Citigroup s cílem 16 USD. V čele se drží i další komoditní hráči Noble Energy (NBL +5,3%) či těžař zlata Newmont Mining (NEM +4,5%). Na opačné straně žebříčku dnes vidíme relativně omezené ztráty. Nejhůře si stojí známý výrobce videoher Electronic Arts (EA -3,3%), korigující předchozí tučné růsty po objevujících se úvodních vlažných recenzích na očekávanou hru Anthem. Po slabších čtvrtletních výsledcích pak oslabuje o 3,1% výrobce bezpečnostních zařízení Allegion (ALLE).

Index S&P 500 +0,21 % na 2781,53 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Základní materiály +0,8 % Zdravotní péče -0,2 %
Nezbytná spotřeba +0,7 % Reality -0,1 %
Zbytná spotřeba +0,5 % Průmysl +0,1 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Freeport-McMoRan (FCX) +7,5 % Electronic Arts (EA) -3,3 %
Noble Energy (NBL) +5,3 % Allegion (ALLE) -3,1 %
Newmont Mining Corp (NEM) +4,5 % International Flavors & Fragrances (IFF) -2,8 %
Wynn Resorts (WYNN) +3,5 % Concho Resources (CXO) -2,2 %
Walmart (WMT) +3,4 % Teleflex (TFX) -1,8 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.