Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Klesající PMI ukazuje na zpomalování růstu v eurozóně

21.11.2013 | 10:29 0 Komentářů

Nezávislý poskytovatel obchodních průzkumů Markit Economics dnes zveřejnil PMI indikátory založené na údajích od nákupních manažerů ze zhruba 3000 podniků v osmi zemích eurozóny, které tvoří přibližně 92 % průmyslové aktivity měnové unie.

Kompozitní PMI za eurozónu dle předběžných údajů za listopad klesá na 51,5 b. z 51,9 b. Index stáhla dolů menší aktivita ve službách, kde se PMI snížil na 50,9 b. z 51,6 b. Průmyslový index nákupních manažerů se posunul mírně výš na 51,5 b. z 51,3 b. Nové objednávky rostly hlavně díky exportních průmyslovým zakázkám. Ve službách nové objednávky klesly druhý měsíc po sobě. Problémem zůstává nadále situace na pracovním trhu. Subindex zaměstnanosti se opět zhoršil. Subindex vstupních nákladů rostl nejrychlejším tempem od září minulého roku, subindex výstupních cen naopak pokračoval v poklesu a to kvůli nižším cenám služeb.

PMI v Německu se opět vylepšil a dostal se na nejvyšší úrovně za posledních téměř dva a půl roku. Kompozitní PMI vzrostl na 54,3 b. z 53,2 b. V Německu došlo ke zlepšení v průmyslu i ve službách. Solidní růstové momentum by se alespoň v Německu mělo udržet i do dalších měsíců. Německý PMI signalizuje růst HDP ve 4Q o 0,5 %.

Kompozitní PMI ve Francii klesl na 48,5 b. z říjnových 50,5 b. Francie zpomalila jak v průmyslu tak ve službách. Listopadový PMI podtrhuje podtrhuje křehkost ekonomického oživení. Ačkoli čísla jsou stále nad úrovněmi, kde byly na začátku roku, zvyšuje se riziko, že by se Francie mohla vrátit ve čtvrtém kvartálu do recese.

Pokles PMI druhý měsíc po sobě ukazuje, že rohodnutí ECB snížit sazby na rekordní minimum bylo dle Markit Economics správné.

Zdroj: Markit Economics

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.