Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Kiwi (NZD/USD) se ani po zasedání obou centrálních bank nerozhodlo pro jednoznačný trend

31.01.2013 | 09:24 0 Komentářů

Včera večer vystoupila bankovní komise americké centrální banky (FOMC) se svým prohlášením. V reakci na včerejší špatné výsledky HDP v posledním kvartále roku 2012 (-0,1 procenta), zachová ekonomický stimul v podobě nákupu dluhopisů za 85 miliard dolarů měsíčně. Stimul zůstává časově neomezený alespoň do té doby, než dojde k výraznému zlepšení na trhu práce.

Americká centrální banka (FED) zachovala úrokové sazby na 0,25 procentech. Bankovní rada očekává pozvolné zlepšování ekonomické situace a jejich cílem zůstává 6,5 procentní míra nezaměstnanosti. V pátek by měla být zveřejněna data o momentální nezaměstnanosti, kdy se předpokládá stagnace na 7,8 procentech. FED také pochválil zlepšující se situaci na poli spotřebitelských výdajů, podnikatelských investic a hlavně trhu s bydlením.

Novozélandská centrální banka (RBNZ) zachovala úrokové sazby na 2,5 procentech. Guvernér Graeme Wheeler prohlásil, že bychom se v roce 2013 měli dočkat globálního růstu ekonomiky. Nasvědčují tomu zlepšující se zprávy z trhu největších ekonomik. Domácí ekonomiku vidí také pozitivně. Podle Wheelera podnikatelská důvěra a aktivita ve stavebním sektoru pomohou růstu HDP, které by se mělo postupně zlepšovat.

Inflace zůstává mírná (0,9 procenta) a momentálně se nachází pod inflačním cílem. To je způsobeno hlavně nadhodnoceným novozélandským dolarem. Drahá měna potlačuje inflaci a podkopává ziskovost společností. Trh práce je poměrně slabý (nezaměstnanost v 3. kvartáli 2012 byla 7,3 procenta, nejvýš od roku 1999) a fiskální konsolidace mírně tlumí růst. Cílem zůstává dostat inflaci ke 2 procentům.

Měnový pár NZD/USD zůstává nad supportem 0,83. Na denním grafu je vidět snaha medvědů spustit větší výprodej. Pondělní a středeční svíce mají velmi dlouhé knoty a jsou sami osobě dlouhé svíce. NZD/USD by tak potřebovalo najít nový směr a začít znovu trendovat. O převaze prodávajících a změně trendu můžeme hovořit až po proražení supportu 0,83 a růstové trendové čáry.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.