Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Kellogg reportuje výsledky za 3Q 18; EPS adj. vzrostl, tržby v hlavních segmetech však klesají

31.10.2018 | 15:38 0 Komentářů

Tržby oproti 3Q 2017 vzrostly o 6 % na 3,469 mld. USD. EPS adj. na 1,06USD/akcii. Hrubá obchodní maržedlouhodobě klesá, nyní na úrovni 33,93 %. Potravinářský výrobce se však potýká s propadem tržeb v jeho hlavních segmentech – výroby cereálií a „snack“ businessu. kcie Kelloggu v současné chvíli na burze ztrácejí 8,4 %.

Výsledky společnosti Kellogg Company (K) za 3Q 2018
  3Q 2018 Konsensus 3Q 2018 3Q 2017
Tržby (mld. USD) 3,469 3,423 3,273
Čistý zisk (mil. USD) 380 297
Očištěný zisk na akcii (EPS, USD/akcie) 1,060 1,064 1,050

 

Dnes před otevřením new yorské burzy reportoval své hospodářské výsledky za 3Q 2018 Kellogg Company, potravinářská firma proslavená svými müsli, kukuřičnými či bramborovými lupínky aj.

Hospodářské výsledky

Tržby oproti 3Q 2017 vzrostly o 6 % na 3,469 mld. USD. Tímto výsledkem společnost lehce předehnala konsenzuální odhad analytiků dotázaných Bloombergem o 1,34 %. Čistý zisk vykázaný podle účetní metodiky US GAAP tento kvartál uzavírá na 380 mil, meziročně tak narostl o 28 %. 1 dolar a 6 centů za akcii, to je současný zisk na akcii očištěný o jednorázové faktory. EPS adj. se téměř trefila tímto svým meziročním nárůstem o 1 cen/akcii do očekávání trhu. Hrubá obchodní marže potravinářského gigantu však dlouhodobě klesá, v meziroční komparaci je menší o 20 % a dostává se tak na úroveň 33,93 %.  Pokles marže je ještě větší, než očekávaly trhy – ty hrubou obchodní marži odhadovaly pro třetí kvartál o 8,7 % vyšší.

Provozní zisk podstatně rostl, nicméně na upravené bázi se jedná o pokles. Tomu přispěly především silný plánovaný nárůst výdajů na reklamu, investice do marketingu a vyšší náklady na distribuci. Společnosti se podařilo snižovat své náklady produkce, díky čemuž se jí podařilo negovat dopad zvýšených nákladů na dopravu.

 

Kellogg_logo

Dříve nejsilnější divize se zaměřením na snídaňě, obzláště cereálie,
je poslední dobou na ústupu v objemu tržeb. V současnosti
je nejsilnějším „snack“ business a v jejím čele značka
Springles.
Zdroj: Kellogg Company

 

Kellogg´s ve světě

V domovské Severní Americe společnosti narostl neupravený provozní zisk, nicméně po očištění poklesnul oproti minulému období. Potravinářský výrobce se však potýká s dlouhodobějším propadem tržeb v jednom z jeho hlavních segmentů – trhu s cereáliemi. Ani investice do reklamy a marketingu v oblasti zdravých snídaní nepomohly zamezit propadu spotřeby cereálií na trhu. Nenapomohla mu ani jeho současně nejsilnější divize „snack“ businessu, v jehož čele stojí kultovní značka Pringles. Její tržby propadly ještě více než u cereálií. V Evropě dominují především bramborové lupínky Pringles, jak už je tomu zvykem. Na starém kontinentu došlo k mírnému propadu v čistých tržbách, nicméně při konstantních směnných kurzech (zkr. KSK) došlo k určitému nárůstu. Sušenky a cereálie Kelloggu napomohly v Latinské Americe k silnému nárůstu čistých tržeb i při KSK. V oblasti Asie a Pacifiku došlé též k silnému nárůstu tržeb, vlajkovou lodí zde byly cereálie a sušenky.

Úprava vyhlídek hospodaření

Kellogg ve finanční zprávě upravuje své odhady pro poslední kvartál tohoto roku. Mírně navyšuje odhad nárůstu čistých tržeb při KSK na 5 %. Avšak provozní zisk má být spíše konstantní či růst pouze velmi mírně. Proto by si EPS adj. měl vést hůře oproti dřívějším odhadům s předpokládaným růstem okolo 7-8 %, minulý výhled počítal s 11% – 13% nárůstem. Důvodem má být propad tržeb v klíčových segmentech.

 

Kompletní finanční zprávu naleznete zde.

 

Výsledky na burze

 Akcie Kelloggu v současné chvíli na burze ztrácejí 8,4 % a obchodují se za 65,79 USD za akcii.

Kellogg Co. (K)  -8,4 % na 65,79 USD
Ukazatel   Ukazatel  
Kapitalizace (mld. USD) 22,8 P/E 14,8
Vývoj za letošní rok (%) -3,2 Očekávané P/E 14,6
52týdenní minimum (USD) 56,4 Prům. cílová cena (USD) 74,9
52týdenní maximum (USD) 75,0 Dividendový výnos (%) 3,3

 

Zdroj: Kellogg Company, Bloomberg, Financial TImes

Miloslav Blín, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.