Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

KB: Informace z konferenčního hovoru

04.08.2017 | 12:48 0 Komentářů

Komerční banka pořádala ve středu 2. 8. 2017 konferenční hovor pro analytiky a investory, ze kterého shrnujeme nejdůležitější body.

  • Výhled hospodaření pro rok 2017 počítá s meziročně stabilními celkovými výnosy očištěnými o jednorázové vlivy. Výnosy z poplatků a provizí by měly zaznamenat meziroční pokles o 3 – 4 % vzhledem k prodeji většinového podílu v dceřiné společnosti Cataps (na konci 3Q/16), která se podílela na poplatkových výnosech cca 4 %. Management banky zlepšil výhled pro náklady na riziko z pásma 25 – 35 b.b. na 10 – 20 b.b., přičemž vedení banky předpokládá vzhledem k dobrému prvnímu pololetí a přetrvávajícím příznivým podmínkám na trhu dosažení spíše dolní hranice vytčeného intervalu.  Výhled pro meziroční tempo růstu objemu úvěrů nadále počítá se středními až vyššími jednotkami procent. Management KB nadále vidí prostor pro snížení podílu rizikových úvěrů (NPL) na celkovém úvěrovém portfoliu.
  • V kontextu včerejšího zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB stojí za pozornost aktualizovaná citlivost čistých úrokových výnosů (NII) KB na změnu úrokových sazeb. Růst tržních úrokových sazeb o 100 b.b. by vedl k růstu čistých úrokových výnosů KB o 1,3 mld. Kč ročně (cca 6 % NII).
  • V rámci dividendové politiky potvrdilo vedení KB záměr vyplatit na dividendách 60 % čistého zisku. Nad minimální kapitálové požadavky ze strany ČNB (nyní 15,4 %, od 1. 7. 2018 pak 15,9 %) chce KB nadále udržovat kapitálový polštář 50 – 150 b.b.

Celkově vyzněl konferenční hovor z našeho pohledu pozitivně. Zlepšení výhledu pro rizikové náklady se dalo vzhledem k hodnotám z prvního pololetí předpokládat. Uváděná citlivost čistých úrokových výnosů na pohyb tržních sazeb je pro banku příznivější, než jsme dosud předpokládali (cca 200 mil. Kč při růstu o 25 b.b.).

Michal Křikava, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.