Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Káva zatím nenašla své dno. Dozrál čas na spekulativní nákup?

11.03.2019 | 11:07 0 Komentářů

 

Káva je od roku 2011 v silném sestupném trendu. Z tehdejších hodnot kolem 400 USD se nyní nachází pod 100 USD. Může jít vůbec ještě níže?

Na poslední otázku si lze odpovědět jasným ano, káva může jít ještě níže. V roce 2002 se její hodnota pohybovala kolem 42 USD a aktuální prolomení psychologické hranice 100 USD má k tomuto číslu ulehčenou cestu.

Káva se řadí mezi luxusní zboží, vlivem spekulací ohledně oslabení světové ekonomiky se nynějšímu poklesu nelze příliš divit.

 

Je čas na rizikovější nákup?

U kávy není příliš třeba ukázku sezonality, neboť všechny nejbližší průměry ukazují na klesající trend. Průměry za delší období jsou zase příliš zkreslené (dnešní situace na trhu s kávou je jiná).

Týdenní graf kávy ukazuje na možnost poměrně rychlého a razantního pohybu vzhůru, který je pro daný trh typickým.

Týdenní graf kávy

 

Na denním grafu se zaměříme na dva podstatné momenty. Prvním z nich je situace z října roku 2018, kdy káva naposledy ukázala svou sílu do longu (support 100 USD a průraz trendline). Druhým momentem je aktuální situace, a sice silný support, kumulace nad ním a silně podhodnocená komodita.

Denní graf kávy

 

A co říká COT?

 

Producenti kávu stále nakupují = zdá se jim levná.

 

Káva je dozajista komoditou, kterou by se trader / investor mohl začít zabývat.

Konzervativní obchodníci budou jistě sledovat případnou reakci na klesající trendovou linii, wasde report, COT a na globální ekonomický výhled.

 

 

Autor: Petr Plecháč, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.