Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Kanadský dolar „zatím“ zůstává pod tlakem

05.09.2018 | 16:05 0 Komentářů

Dnes byly znovu obnoveny obchodní jednání mezi USA a Kanadou za účelem vyjednání budoucích obchodních vztahů. Již minulý týden uzavřely dohodu USA a Mexiko, což aktuálně tlačí na Kanadu, která je zatím bez dohody.

Již dříve se kanadský premiér Justin Trudeau vyjádřil, že i špatná obchodní dohoda NAFTA, je pro Kanadu dobrá. To včera potvrdil americký prezident Donald Trump, když řekl, že neexistuje politická nutnost udržet Kanadu v obchodním partnerství. Kanadský dolar zůstává od konce minulého týdne pod prodejním tlakem, což pravděpodobně nezachrání ani dnešní zasedání BoC, která by měla ponechat sazby beze změny. Pokud dojde k dohodě mezi USA a Kanadou, prostor pro růst zde stále je.

Právě vyhlídky pozitivního východiska vyjednávání mezi USA a Kanadou nechávají býky na kanadském dolaru ledově chladnými a pravděpodobně neohrozí rozhodnutí centrální banky zvýšit sazby na příštím zasedání. Banka od července 2017 zvýšila základní úrokovou sazbu čtyřikrát z 0,5% na 1,5%. BoC se bojí především rostoucí obchodní nejistoty, která může ovlivnit investice, proto vyčkává se zvýšením sazeb do říjnového zasedání. Kanada trpí deficitem na běžném účtu, její ekonomika je ta závislá na toku globálního kapitálu.

Kanadskému dolaru zatím nepomáhá ani rostoucí cena ropy, která začátkem týdne atakovala úrovně blízko letošních maxim a aktuálně se drží v blízkosti 70 dolarů za barel. Provázanost kanadské ekonomiky s americkou je tak silná, že nedosažení obchodní dohody by mělo výrazně negativní dopad na kanadskou ekonomiku. Důvod proč kanadskému dolaru nepomáhá rostoucí ropa, jsou na druhé straně klesající ceny ostatních komodit, na jejichž exportu je ekonomika závislá, včetně ocele. Právě na dovoz ocele z Kanady uplatňuje USA dovozní cla, na což reagovala Kanada vlastními cly na dovoz amerických výrobků.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.