Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Kanadská těžká ropa se v minulém týdnu prodávala pod 30 dolarů za barel

23.03.2015 | 11:13 0 Komentářů

Ropné písky v Kanadě se dostávají do stále větších potíží kvůli nízké ceně ropy. Předchozí propady cen ropy byly poměrně krátkodobé a ropné firmy v Kanadě tak neměly velký problém. Nicméně je možné, že nízké ceny ropy budou delší dobu, tím se kanadské firmy dostanou v delším období do finančních problémů. Pokud by cena ropy byla nízká i několik let, tak se podle některých analytiků ropné firmy mohou dostat i do existenčních problémů.

Například Suncor Energy, která těží ropu z písků přehodnocuje velký projekt za 8 mld. dolarů. Stávající projekty sotva pokryjí náklady na těžbu nebo jsou dokonce ve ztrátě.

Některé odhady hovoří o tom, že cena ropy by musela být alespoň 80 dolarů, aby se projekty ropných písků zaplatily. Ropa ze severní Alberty v Kanadě se aktuálně prodává s diskontem vůči WTI na úrovni 13 dolarů za barel. Benchmark Western Canadian Select (WCS) v pátek 20. března uzavřel na 33,62 dolaru.

Těžba ropy z ropných písků v Kanadě je velice náročná na technologii a lidskou práci. Kapitálové výdaje v roce 2015 by měly klesnout o 24 % podle odhadu Canadian Association of Petroleum Producers. Průměrné náklady u stávajících projektů by se měly pohybovat kolem 32 amerických dolarů.

Přesto by měla kanadská produkce z ropných písků růst na 2,3 mil. barelů denně díky předchozím investicím. Celková produkce surové ropy v Kanadě v prosince loňského roku činila 3,68 mil. barelů denně, přičemž v roce 2001 Kanada vytěžila kolem 2 mil. barelů ropy denně.

U kanadských ropných písků jsou vysoké náklady na zastavení a obnovení těžby. Mezní náklady na těžbu ropy by se měly pohybovat mírně nad 30 dolary. Pokud by se cena ropy v Kanadě dostala pod mezní náklady, tak by firmy teoeriticky měly zastavit těžbu. Nicméně kvůli vysokým nákladům na obnovení těžby se těžba nemusí zastavit.

Některé projekty potřebují cenu ropy WTI dlouhodobě na úrovni 85 dolarů, aby byly v zisku. Aktuálně se květnový kontrakt WTI obchoduje za 45,53 dolaru (-2,4 %). V minulém týdnu při dubnovém kontraktu při ceně 42 dolarů se cena kanadské ropy dostala i pod 30 dolarů. Na druhé straně životnost projektů ropných písků je podstatně delší než u ropy z břidlic. Dokud firmy budou mít peníze na splacení dluhů a úrokových nákladů, tak se dá očekávat, že těžba ropy z ropných písků bude pokračovat i za cenu ztrát.

Zmíněné ceny o kanadské ropě jsou přibližně ceny, za které firmy prodávají ropu v případě nehedgované ( cenověnezajištěné) produkce. Některé firmy část produkce stále prodávají za 90 dolarů.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.