Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

J&T Banka: ČR – Průmysl v září mírně klesl, přebytek obchodní bilance opět zvýšil vývoz aut

Průmyslová výroba – září

Průmyslová výroba (očištěna o kalendářní efekty) v září podle očekávání drobně klesla (-0,6 % r/r). Sezóně očištěná produkce meziměsíčně vzrostla o 0,8 % m/m (+0,2 % v srpnu). Růst českého průmyslu sice poslední měsíce balancuje kolem nuly, což ale stále je velmi dobré výsledek vzhledem k vývoji předstihových ukazatelů (PMI) i výsledkům průmyslu v Německu.

Ovšem vývoj přes jednotlivé obory byl v září smíšený. Na jedné straně se stále daří klíčové výrobě aut (3 % r/r), i když i zde růst zvolnil. Domácí automobilový průmysl v tomto ještě doplňují některé další obory – např. elektrotechnický průmysl (7 % r/r). Na druhé straně se ve výsledcích odráží pokles německého průmyslu a celková opatrnost u investic. V září opět propadla výroba strojů (-10 % r/r) a také zpracování kovů (-6 % r/r).

Zářijové výsledky pozitivně ovlivnily kalendářní efekty (+2 pracovní den) a sezónně neočištěna produkce vzrostla o 4,9 % r/r (v srpnu -3,8 % r/r). Hodnota nových zakázek (neočištěné) vzrostla o 3 % r/r (-1 % r/r v srpnu), přitom zakázky ze zahraničí opět vzrostly (+3 % r/r).

Domácí průmysl v září zopakoval relativně solidní vývoj, i když uvnitř průmyslu se rozevírají velké nůžky mezi jednotlivými obory. Rizikovým faktorem pro další vývoj jsou předstihové ukazatel (PMI – indexy nákupních manažerů) u nás i v zahraničí a i údaje z německého průmyslu (např. zakázky v září  -5 % r/r).

Za celý 3Q průmyslová produkce klesla o 0,4 % q/q a meziročně byla nižší o 0,6 % r/r. Následně průmysl k růstu HDP ve 3Q nepřezpívala.

Za celý rok očekáváme růst průmyslu kolem nuly (3,1 % v roce 2018).

Obchodní bilance – září

Obchodní bilance v září překvapivě vykázala vysoký přebytek 25,1 mld. CZK (11 mld. v září 2018), což výrazně překonalo očekávání (17 mld.). Meziročně export vzrostl o 8 %, což odráželo solidní vývoj v průmyslu. Objem importu (3 % r/r) vzrostl jen mírně, což znova vedlo k meziročnímu zlepšení bilance zahraničního obchodu o 14 mld. korun. Nárůstu exportu se teritoriálně týkal všech partnerů. Z hlediska jednotlivých položek klíčový byl nárůst exportu aut (17 % r/r), který pak výrazně pomohl k zlepšení celkové bilance. Na dovozní straně se opět pozitivně projevil předchozí propad cen ropy a schodek v obchodu s ropou se meziročně snížil o 2 mld. korun.

Za období leden-září obchodní bilance kumulativně skončila v přebytku 141 mld. korun (vloni 87 mld.). Pro celý letošní rok bilance směřuje k přebytku kolem 145 mld. korun, tj. 2,6 % HDP (98 mld. v roce 2018).

Data jsou neutrální pro ČNB. Proto nadále předpokládáme, že ČNB úrokové sazby už letos nebude měnit a vzhledem k vnějším rizikům (zpomalení eurozóny) bude spíše vyčkávat na další vývoj. Koruna nereagovala na domácí výsledky a bez větší změny se obchodovala poblíž 25,50 CZK/EUR.

Petr Sklenář

Hlavní ekonom

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.