Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

J&T Banka: ČR – Pozitivní překvapení v průmyslu a obchodní bilanci v červenci

Průmyslová výroba – červenec

Průmyslová výroba (sezóně očištěná) v červenci meziměsíčně vzrostla o 0,7 % m/m, ale meziročně byla nižší o -1,9 % r/r (-2,6 % v červnu). Sezóně neočištěná produkce kvůli kalendářním vlivům (+ 2 pracovní dny) meziročně vzrostla o 5,6 % r/r, což je nejvyšší růst od loňského října. Vzhledem k vývoji předstihových ukazatelů (PMI) i výsledkům průmyslu v Německu přináší výsledky z domácího průmyslu pozitivní překvapení na řadě úrovní.

Z hlediska jednotlivých oborů překvapením byla výroba aut (13,6 % r/r; příspěvek k celkovému růstu +2,0 procentní body), která zaznamenala nejvyšší nárůst produkce za poslední 3 roky. Za ostatní obory vývoj byl rozdílný, ale i tak přinesl řadu pozitivních změn. V červenci se razantně zvedla hodnota nových zakázek (+10 % r/r), což kompenzovalo předchozí propad v červnu (-9 % r/r). Tržby průmyslovým firmám vzrostly o 9 % r/r, z toho z vývozu o 8 %. I když ukazatele zakázek a tržeb nejsou sezóně očištěny, na rozdíl od produkce, tedy jsou pozitivně ovlivněny kalendářním efektem, tak stále jde o nejvyšší nárůsty od loňského října.

Červencové výsledky přináší překvapení, které jde nejen proti předchozímu trendu, ale jdou i proti i vývoji předstihových ukazatelů (PMI) u nás i v zahraničí a i posledním údajům z německého průmyslu (-0,6 % m/m; -4,2 % r/r). Bude důležité, zda výsledek je jednorázový výkyv, který mohl ovlivnit načasování celozávodních dovolených a nebo je to první znak určité stabilizace či obratu.

Za celý rok očekáváme růst průmyslu kolem nuly (3,3 % v roce 2018).

Obchodní bilance – červenec

Obchodní bilance v červenci překvapivě vykázala přebytek 0,1 mld. CZK (-8 mld. v červenci 2018). Meziročně narostl objem exportu (8 % r/r), což odráželo dobrý vývoj v průmyslu. Vývoj importu (5 % r/r) se také zrychlil, ale zaostal za exportem a meziročně se bilance zahraničního obchodu zlepšila o 8 mld. korun. Růst exportu se teritoriálně týkal všech partnerů, tj. v EU i mimo EU. Z hlediska jednotlivých položek klíčový byl nárůst exportu aut (23 % r/r), který odrážel vývoj v průmyslu. Na dovozní straně se navíc pozitivně projevil předchozí propad cen ropy a schodek v obchodu s ropou se meziročně snížil o 2 mld. korun.

Za období leden-červenec obchodní bilance kumulativně skončila v přebytku 109 mld. korun (vloni 83 mld.). Pro celý letošní rok očekáváme přebytek kolem 110 mld. korun, tj. 1,9 % HDP (98 mld. v roce 2018).

Data jsou pozitivní, ale vzhledem k opatrnostnímu přístupu bankovní rady ČNB zatím nepřináší výrazný impulz. Proto nadále předpokládáme, že ČNB úrokové sazby už letos nebude měnit a vzhledem k vnějším rizikům (zpomalení eurozóny) bude spíše vyčkávat na další vývoj. Koruna nereagovala na domácí výsledky a beze změny se obchodovala kolem 25,83 CZK/EUR.

Petr Sklenář

Hlavní ekonom

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.