Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

J&T Banka: ČR – Inflaci v září zpomalil vývoj cen potravin

Inflace – září

Inflace v září nečekaně zpomalila na 2,7 % r/r z 2,9 % v srpnu, přitom se očekávalo pokračování stagnace inflace (2,9%). Za zpomalením celkové inflace stálo hlavně vývoj cen potravin, které v září poklesly v průměru o 0,6 % m/m a zpomalilo tempo meziročního růstu (na 2,5 % r/r z 3,9 % v srpnu) a snížil se příspěvek potravin k celkové inflaci (na 0,4 procentního bodu z 0,6 p.b. v srpnu). Podle statistického úřadu v záři poklesly hlavně ceny zeleniny (-5 % m/m), ovoce (-2 %) a také másla (-5 %). Dále 4. měsíc v řadě poklesly ceny pohonných hmot (-0,3 % m/m). Vedle těchto změno nastalo v září několik sezónních výkyvů, které ale celkovou inflaci výrazně neovlivnily. Na jedné straně kvůli konci letní sezóny výrazně propadly ceny rekreací (-6,5 % m/m). Naopak začátek školního roku přines nárůst ceníků, v souhrnu ceny v položce školství vzrostly v průměru o 3,7 %.

Mimo kolísavé položky (potraviny) se inflační obrázek příliš nezměnil a dál pokračují zvýšené inflační tlaky v ekonomice, což odráží spotřebitelskou poptávku. Polovinu celkové inflace tvoří položka bydlení (energie+nájem), zbytek inflace je rozložen mezi další části spotřebního koše. Proto nadále očekáváme, že inflace zůstane poblíž současně úrovně do konce roku. Za celý rok průměrnou inflace čekáme 2,7 % (2,2 % vloni).

I přes pokračující inflační tlaky a slabší kurz koruny do konce roku žádné změny sazeb ČNB nečekáme, která vzhledem k vnějším rizikům (zpomalení eurozóny) bude spíše vyčkávat na další vývoj. Zpomalení inflace může i zmírnit diskuzi v bankovní radě o akutní potřebě dalšího zvýšení sazeb. Proto i koruna v reakci na výsledky inflace oslabila 6 haléřů na 25,86 CZK/EUR.

Petr Sklenář

Hlavní ekonom

J&T BANKA, a.s.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.