Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Jsou akcie předražené?

01.01.1970 | 01:00 0 Komentářů

Americký akciový index SandP 500 vzrostl za poslední rok o víc jak 42 procent a vyšplhal se na úroveň těsně pod 1200 body. Značná část drobných investorů se na růstu nepodílela a mnozí si nyní kladou otázku, zda vstoupit či nevstoupit do trhu. Dočkáme se v následujících měsících dalšího zhodnocení akciových indexů, nebo nás čeká prudký pokles?

Pojďme se zaměřit na historické valuace, které mohou být při procesu rozhodování o investici do akcií vodítkem. Využijeme analýzu společnosti Plexus Asset Management, v níž se autoři zaměřili na porovnání již tradičního ukazatele P/E indexu SandP 500 a budoucí výnosnosti (dividendy+kapitálové zhodnocení). Výsledky jsou zkoumány za období 1871-březen 2010. V ukazateli P/E je použit průměrný zisk za posledních 10 let. Budoucí výnosnost je výnosností v následujících deseti letech. Data byla rozdělena do deseti skupin podle ukazatele P/E a k nim byly přiděleny odpovídající výnosnosti.

Graf s článkem je možné najít na stránce :
http://www.colosseum.cz/vzdelavani-a-informace/zpravy/14443/jsou-akcie-predrazene
Obrázek 1: Vztah ukazatele P/E a výnosnosti v případě indexu SandP 500 (Zdroj: Plexus Asset Management)

Červený sloupec na grafu zachycuje největší a nejmenší dosaženou výnosnost. Modrá čára znázorňuje průměrnou výnosnost pro dané P/E. Z grafu je zřejmé, že nejlepších výsledků z pohledu výkonnosti dosáhly akcie nakoupené při hodnotě ukazatele P/E menší jak 6. Průměrná roční výnosnost v následujících letech se potom pohybovala kolem 16%. Zhodnocení bylo vždy větší jak 9%. Z grafu je dále zřejmé, že desetiletá výnosnost akcií nakoupených při P/E menším jak 12 nebyla nikdy záporná. Největší volatilitu výsledků je možné pozorovat při nákupu akcií s P/E mezi 12 a 17. Nejhorší výsledek je dosažen při P/E větším jak 21.

Aktuální hodnota ukazatele P/E indexu SandP 500 se pohybuje kolem 21. Při pohledu na graf je tedy jasné, že je index předražený a v dlouhodobém horizontu tudíž s největší pravděpodobností nepřinese žádné převratné zisky. To ovšem neznamená, že SandP 500 nemůže dále pokračovat několik měsíců až let v růstu. Akcie mohou být předražené i několik let v řadě, čehož jsme byli svědky v posledních dvaceti letech. Omylem by byl i závěr, že se na trhu nedají najít zajímavé investiční příležitosti. Jejich množství však bude bezpochyby menší než v případě ukazatele P/E na nižších úrovních.

Pokud tedy nepatříte k milovníkům časování trhu, kteří se snaží využívat krátkodobých a střednědobých trendů k obchodování oběma směry, potom z výše uvedeného textu plyne, že současná úroveň akciového indexu neslibuje příliš příznivé výsledky v následujících deseti letech. Není tudíž na škodu zaměřit pozornost na jiné oblasti investování, kde mohou být příležitosti mnohem zajímavější. Jednou z možností jsou například komoditní trhy.

Zdroj: Colosseum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.