Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

JPY pod vlivem japonské obchodní bilance

20.04.2011 | 10:47 0 Komentářů

Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital Markets

Asijské obchodování odstartovalo ve středu údaji o japonské obchodní bilanci za březen, první, na které se podepsaly důsledky zemětřesení/tsunami. A skutečně tomu tak bylo, tvrdou ránu dostal vývoz. JPY během seance mírně oslabil, i když to lze částečně přičíst vysoké poptávce při tokijské fixaci.

Japonský vývoz se meziročně propadl o 2,2 %, přičemž nejvíce ztratil vývoz automobilů, zatímco dovoz vzrostl ve stejném období o 11,9 %. Výsledkem byl velmi nízký obchodní přebytek ve výši 196,5 mld. JPY v porovnání s očekávanými 645,4 mld. JPY a únorovými revidovanými 653,3 mld. JPY. JPY během seance mírně oslabil, i když to lze částečně přičíst vysoké poptávce při tokijské fixaci. Pokud jde o další makrodata, australské indexy cen dovozů/vývozů předčily očekávání, ale na trhy měly jen malý dopad.

Objevila se také zpráva, že bezprostředně po víkendovém zvýšení poměru rezerv v Číně prohlásil jeden vysoký výzkumný pracovník Čínské akademie sociální věd, že Čína by se měla v boji s inflací přestat spoléhat na zvyšování požadovaného poměru rezerv a zaměřit se spíše na úrokové sazby. Povšimněte si, že tento názor je v rozporu se současným smýšlením centrální banky, i když komentáře z nedávné doby naznačují, že zhodnocení jüanu může být v boji proti inflaci použito jako nástroj měnového politiky.

Evropské obchodování přinese německý index cen výrobců, oznámení o výši úrokových sazeb ze strany švédské centrální banky Riksbank (očekává se, že sazby zvýší o 25 bazických bodů na 1,75 %) a zápis z jednání Výboru pro měnovou politiku BoE. Během amerického obchodování bude ve středu pozornosti prodej stávajících domů.

Po pondělních minimech následovala u EUR další konsolidace (a tato konsolidace pokračovala i v dnešní asijské seanci) na základě silného indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Německu i eurozóně a také na základě společné tendence trhu nakupovat při poklesu. Slabší výkon v sektoru služeb byl zjevně přehlížen, a EUR tak mohlo získat zpět polovinu pondělních ztrát. CAD byl také aktivní, neboť poslední výsledky indexu spotřebitelských cen, celkového i jádrového, výrazně předčily očekávání (+3,3 % r-r, +0,7 % m-m oproti očekávaným 2,8 % r-r a 0,7 % m-m). To vyhnalo očekávání ohledně sazeb BoC výše asi o 10 bazických bodů, spread oproti americkým sazbám se také zvyšuje.

Pokud jde o zveřejněná americká data, stavební povolení a započatá výstavba vykázaly oproti minulému měsíci výrazné posílení a v kombinaci s některými nad očekávání dobrými hospodářskými výsledky společností to byla pro Wall Street pozitivní seance: DJIA uzavřel s nárůstem 0,53 %, S&P +0,57 % a Nasdaq +0,35 %. Slabé zveřejněné hospodářské výsledky společnosti Goldman Sachs růst poněkud ztlumily. Dolarový index přišel o část svých včerejších zisků a na trhu se objevily spekulace o možném výsledku zasedání FOMC, které proběhne příští týden, a očekávání ohledně úrokových sazeb se opět snížila.

http://www.saxobank.cz/

Zdroj: Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.