Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

JPMorgan Chase přenáší rizika z podnikových půjček v hodnotě 2,5 mld. USD na evropské fondy

23.11.2020 | 15:21 0 Komentářů

Americká finanční společnost JPMorgan Chase převádí rizika z portfolia podnikových půjček v hodnotě 2,5 mld. USD na 2 evropské správce fondů.

Americká banka podepsala dohodu se švédským penzijním fondem Alecta a nizozemskou firmou PGGM. Vedení těchto evropských firem dle agentury Bloomberg uvedly, že smlouva obsahuje dluhové deriváty a vyžaduje, aby si JPMorgan některá dluhová rizika ponechala na svém účtu.

Podobné obchody zahrnující kapitálové úlevy byly populární i po finanční krizi v roce 2008, kdy umožňovaly finančním společnostem snížit rezervní množství kapitálu potřebného pro případ neplnění závazků. V současné pandemické krizi banky po celém světě také hledají způsoby, jak vylepšit své kapitálové pozice a snižovat rizika.

“Skutečnost, že JPMorgan se uchyluje k tomuto nástroji správy rizika, poskytuje další důkaz o jeho hodnotě pro banky ve světě,” uvedl Mascha Canio, vedoucí investic spojených s úvery a pojištěním ve společnosti PGGM. “Dále věříme v obrovský růstový potenciál pro transakce založené na sdílení rizika.” 

JPMorgan podobné transakce učinila již v nedávné minulosti. Minulý rok se například  zbavila úvěrových rizik v hodnotě 750 mil. USD v oblasti nemovistostí a na to následovala společnost dohodou převádějící její rizika z úvěrů na automobily. Patrick Burton, mluvčí JPMorgan, se k situaci odmítl vyjádřit. 

Akcie JPMorgan (JPM) před zahájením obchodování na NYSE rostou o 1,20 % na 115,95 USD.

Zdroj: Bloomberg

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.