Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

JPMorgan Chase opouští pozici nejdůležitější banky pro finanční systém

11.11.2020 | 17:54 0 Komentářů

Globální finanční regulátoři uvedly, že JPMorgan Chase již nepatří na první místo žebříčku nejvíce systémově důležitých bank, jejichž pád by mohl vyústit ve finanční krizi, a doporučili pro JPMorgan Chase a několik jejích konkurentů snížení kapitálové zátěže.

Žebříček, který je sestavován Radou pro finanční stabilitu, vedla největší americká banka JPMorgan Chase od roku 2017. V tomto žebříčku jsou zohledňovány různé požadavky, kterými jsou vyšší kapitálová rezerva, celková kapacita pro absorpci ztrát, řešení krize a vyšší očekávání dohledu.

V případě požadavku na kapitálovou rezervu jsou banky rozděleny do košů – čím vyšší koš, tím větší kapitálovou rezervu je banka povinna držet. Celkem tři banky byly přesunuty do nižšího koše. JPMorgan Chase byla přesunuta ze čtvrtého koše do třetího, kde se tak momentálně nalézá s bankami Citigroup a HSBC Holdings.

Wells Fargo a investiční banka Goldman Sachs, u kterých bylo také shledáno nižší riziko na případné ohrožení finančního systému, byly taktéž posunuty o jednu úroveň níže. Naopak China Construction Bank se posunula o koš výše.

Zdroj: Bloomberg, Financial Stability Board

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.