Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

JP Morgan kupuje Bear Stearns

18.03.2008 | 11:15 0 Komentářů

JP Morgan Chase připravuje převzetí páté největší americké investiční banky Bear Stearns. Ta se dostala do existenčních problémů poté, co spekulace o solventnosti banky způsobily ztrátu důvěry obchodních partnerů a následný masivní odliv kapitálu (až 17 mld. USD během dvou dnů). Bear Stearns následně v pátek oznámila, že se likvidita banky výrazně zhoršila. Akcie banky na prohlášení v pátek reagovaly poklesem o 47% z 57 USD na 30 USD za akcii. JP Morgan v neděli uzavřel dohodu o převzetí. Za tuto akvizici zaplatí pouze 236 mil. USD (2 USD za akcii). Americká centrální banka FED dále poskytla zajištěnou půjčku ve výši až 30 mld. USD proti případným ztrátám. Evropské akcie včera zaznamenaly v reakci na tuto dohodu výrazný pokles (PX -2,5%, DAX -4,2%). Akcie Bear Stearns uzavřely na hodnotě 4,8 USD za akcii. Vlastní jmění banky, přepočtené na jednu akcii, je přitom přibližně 84 USD.

Tento případ nadále poškodil již tak pošramocenou důvěru investorů v bankovní sektor. Doposud se hypoteční krize projevovala především formou odpisů, reflektujících snižující se hodnotu některých cenných papírů. Nyní se naplno projevil dopad, o kterém se doposud spíše jen horlivě spekulovalo. Problémy s likviditou a neochota bank si navzájem půjčovat provází sice hypoteční krizi téměř od jejího počátku, problémy Bear Stearns jsou však prvním případem, kdy tento nedostatek likvidity ohrozil samotnou existenci významné banky. Překvapivá je také nízká cena převzetí (2 USD za akcii oproti vlastnímu jmění 84 USD na akcii), která může vyvolávat další spekulace o skutečných cenách akcií ostatních finančních institucí, především investičních bank. Tato nervozita se včera projevila například u další americké investiční banky Lehman Brothers, jejíž akcie vzrostly po otevření trhu z 26 USD až na 35 USD.
Poté následoval pád až na hranici 20 USD a velmi volatelní obchodování akcie uzavřely na 32 USD za akcii.

Na druhou stranu se ukázalo, že je tu vůle ze strany Fedu udělat vše pro to, aby udržel stabilitu bankovního systému. Otázkou zůstává, zda záchrana ze strany centrální banky, přestože to v danou chvíli bylo zřejmě jediné možné řešení, je krok správným směrem z pohledu systému.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.