Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

JP Morgan Chase reportovala za 4Q FY17 smíšené výsledky, zisk nad konsensem

12.01.2018 | 13:56 0 Komentářů

JP Morgan reportovala i přes slabší čísla z divize tradingu a vyšší rezervy na krytí úvěrových ztrát ziskovost nad konsensem. Výsledky jsou však velmi těžko interpretovatelné, důvodem je mnoho jednorázových položek způsobených zaváděním daňové reformy.

Výsledky JPMorgan Chase & Co (JPM) za 4Q 2017
  4Q 2017 Konsensus 4Q 2017 4Q 2016
Tržby (mld. USD)  25,45 25,51 24,33
Čistý zisk (mld. USD) 3,78 6,18
Očištěný zisk na akcii (EPS, USD/akcie) 1,735 1,694  1,621

 

Zisk nad očekáváním

JP Morgan Chase reportovala dnes již tradičně jako první americká banka před otevření trhů výsledky za čtvrtý kvartál fiskálního roku 2017. Firma vykázala výsledky na úrovni ziskovosti nad očekávání analytiků, a to navzdory vyšším rezervám na krytí úvěrových ztrát a slabším číslům z divize tradingu. Výsledky za poslední kvartál jsou však pro analytiky vcelku špatně čitelné, jelikož jejich součástí je mnoho jednorázových položek spojených s nedávno schválenou daňovou reformou administrativy prezidenta Donalda Trumpa.

Růst rezerv na krytí úvěrových ztrát

Největší americká banka co se výše aktiv týče celkové výnosy pod konsensem analytiků oslovených agenturou Bloomberg, zisk však očekávání překonal. To i navzdory skokovému zvýšení rezerv na krytí úvěrových ztrát ve výši 51 % na 1,3 miliardy dolarů (y-y). To může podle The Financial Times naznačovat, že banka zaznamenává známky zhoršení v některých velkoobchodních a spotřebitelských portfoliích po několika letech stálého zlepšování.

Divize tradingu vykázala slabší čísla

Slabá čísla vykázalo zejména oddělení tradingu s aktivy s pevným výnosem, které v meziročním srovnání na výnosech pokleslo o 27 %. Obchodování s akciemi zůstalo v komparaci s posledním kvartálem roku 2016 takřka nezměněno.

Souhrn výsledků JP Morgan Chase za 4Q FY; Zdroj: JP Morgan Chase

Vliv daňové reformy

Americké banky v posledních týdnech postupně oznamovaly, že schválená daňová reforma je bude na jednorázových položkách v nejbližší době stát miliardy dolarů. Goldman Sachs hovoří o 5 miliardách amerických dolarů, Citigroup například o 20 miliardách. „Vzhledem ke všem těmto pohyblivým částem bude těžké mluvit o tom, zda firmy naplnily či nenaplnily očekávání, upozorňuje na problémy se zaváděním daňové reformy Ken Usdin, analytik společnosti Jefferies. Analytici tak zůstávají nadále zaměřeni zejména dlouhodobý impakt nižších daní. Sledovaný bude také vývoj dalšího očekávaného zvyšování úrokových sazeb do profitability bank, zejména konkrétně do úrokových marží.

Kompletní výsledky jsou k dispozici zde.

Akcie JP Morgan Chase po reportu v předobchodní fázi na kladné nule (+0,02 %).

JPMorgan Chase & Co (JPM) včera uzavřela na 110,84 USD
Ukazatel   Ukazatel  
Kapitalizace (mld. USD) 384,6 P/E 15,9
Vývoj za letošní rok (%) +3,6 Očekávané P/E 12,7
52týdenní minimum (USD) 81,6 Prům. cílová cena (USD) 114,0
52týdenní maximum (USD) 110,9 Dividendový výnos (%) 1,9

 

Zdroj: The Financial Times, Bloomberg, JP Morgan Chase

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.