Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Joe Biden představil osmiletý vládní výdajový program ve výši 2,25 bil. USD

01.04.2021 | 17:12 0 Komentářů

Americký prezident Joe Biden představil osmiletý vládní plán k financování odvětví infrastruktury, obnovitelné energie a výroby, včetně aktivního boje s klimatickými změnami. Tato odvětví mají být financována zrušením korporátních daňových úlev, které nabyly účinnost v době Trumpova mandátu.

Osmiletý plán s předpokládaným objemem vládních výdajů v hodnotě 2,25 bil. USD je reakce na vládní stimul 1,9 bil. USD, kterým se v uplynulém měsíci americká vláda snažila podpořit ekonomiku. Ke kompenzaci nákladů chce prezident Biden zvýšit korporátní daň na 28 % z původních 21 % a daň ze zisku realizovaného v zahraničí na 21 % z původních 13 %.

Dle Bidenova plánu má být použito 620 mld. USD na rozvoj přepravy, z čehož by velká část připadla na přestavbu mostů, dálnic, železnic, letišť, přístavů a zlepšení veřejné dopravy. Automobilový průmysl by mohl díky vládnímu programu přijít k 174 mld. USD ve formě daňových pobídek k nákupu amerických elektromobilů a výstavby 500 tis. nabíjecích stanic do roku 2030. Na rozvoj vědeckých zařízení, laboratoří a univerzit plánuje Biden rozdělit 180 mld. USD a zdroje by měly současně přispívat vědeckému výzkumu klimatických změn a podpoře genderové a rasové nerovnosti. Přibližně 300 mld. USD má být alokováno na podporu domácí výroby, přičemž Biden hodlá v Kongresu prosadit investici ve výši 50 mld. USD na podporu výroby a vývoje polovodičů.

Další předpokládané výdaje jsou zaměřené na ochrannu životního prostředí, výstavbu elektrické sítě, vysokorychlostní internet a rozvoj bydlení.

Bílý dům v současnosti připravuje druhý velký balíček, který by mohl dosáhnout celkového objemu 1 bil. USD se zaměřením na sociální opatření, rozšíření zdravotní péče a placené dovolené, včetně rozšíření daňových úlev na dítě. Tyto daňové výdaje mají být kompenzovány vyšším daňovým zatížením bohatší skupiny obyvatel.

Zdroj: Bloomberg, The Financial Times

Martin Singer
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.