Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Jednání zemí OPEC rozhodlo o pravidelném navyšování produkce ropy

19.07.2021 | 13:00 0 Komentářů

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její ruští spojenci se v neděli shodli na zvýšení denní produkce ropy o 400 tis. barelů za den s cílem uvolnit tlak na světovou ekonomiku v době jejího oživení. Navyšování produkce bude trvat od srpna do prosince, OPEC na konci roku zhodnotí tržní podmínky pro další kroky.

V souvislosti s měrou nejistoty ohledně ekonomického oživení a návratu na před-pandemické úrovně se kartel rozhodnul k postupnému navyšování produkce až do konce roku 2022. Náznaky dohody o zvýšení produkce zapříčinily pokles futures kontraktů s americkou lehčí ropou WTI a severoevropským substitutem Brent o více jak 5 % na 69,8 USD, respektive 71,6 USD.

Tento krok také demonstruje fakt, že svět je stále závislý na fosilních palivech. Vyspělé evropské a americké státy aktivně prosazují ambiciózní plány o upuštění od použití paliv, zanechávajících uhlíkovou stopu, avšak nedostatek substitutu vyvolává stálou a výraznou potřebu po fosilních palivech.

Tento týden představí své hospodářské výsledky ropné společnosti Halliburton (úterý 20. července) a Schlumberger (pátek 23. července), jejichž cena na burze značně koreluje s globální cenou černého zlata.

 

Vývoj futures ceny WTI ropy (modrá linie – pravá osa), akcií Schlumberger (červená linie – levá osa) a Halliburton (oranžová linie – pravá osa) (zdroj: Bloomberg)

Zdroj: The Wall Street Journal, Bloomberg

Martin Singer
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Martin Singer
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.