Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Jednání o íránském jaderném programu pokračuje a výsledek by měl být dnes oznámen

01.04.2015 | 10:39 0 Komentářů

Včera večer mělo dojít k dokončení dohody o íránském jaderném programu, přičemž se dohodlo, že se bude pokračovat i dnes 1. dubna. Západní země, Čína a Rusko nabízí zrušení nebo změkčení sankcí výměnou za přísnou kontrolu jaderného programu Íránu.

Podle vyjádření představitelů zemí s odkazem na zpravodajskou agenturu Reuters není vůbec jisté, zda k dohodě dojde. Představitelé z Číny oznámili, že pokud nedojde k dohodě, tak veškerá předchozí snaha byla naprosto zbytečná a že některé klíčová témata je nutné vyřešit. Na druhé straně bylo podle Číny dosaženo významného posunu v jednání.

Ruský ministr zahraničí Lavrov již včera řekl, že jsou spíše „dobré“ šance na zdárné dokončení dohody. Lavrov rovněž oznámil, že bylo dosaženo shody u všech klíčových témat. Což bylo ale později dementováno diplomatem na vysoké pozici.

Delegát z Německa tvrdí, že zatím nebylo nic dohodnuto a že je dohoda možná, jen pokud bude vůle u všech stran.

Írán doufá, že dnes bude vydána předběžná dohoda a že se dosáhlo pokroku v jednání. Včera ale představielé Íránu řekli, že nebudou souhlasit s každou dohodou. To samé uvedli představitelé z Německa a Francie.

Pokud by došlo ke zdárné dohodě s Íránem lze očekávat, že se ropa výrazně propadne. O tématu o Íránu více zde a zde.

Zdroj: Reuters

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.