Středa 28. října. Je Státní Svátek

Japonský průmysl v listopadu zpomalil o 8,5pct

19.01.2009 | 17:34 0 Komentářů

Index japonské průmyslové výroby v listopadu klesl o 8,5% na 93,6bodů, uvedl konečný odhad ministerstva hospodářství, průmyslu a obchodu. Bylo to nejpomalejší tempo od srpna 2003 (92,9). Předběžný odhad uváděl pokles o 8,1% po -3,1% v říjnu. Dodávky klesly o 8,4% na 93,5bodů, zásoby meziměsíčně stouply o 0,8% na rekorodní hladinu 110,4. Meziročně prohlubuje tempo průmyslové výroby pokles z -7,1% na -16,6% po předběžném čtení -16,2%. Od srpna 2008 aktivita japonských továren padá tři měsíce volným pádem. Index využití kapacit zpomalil o 9,4% na 88,5 a meziročně indikátor zpomalil o 18,1%.

BOJ varovala že ekonomika v uplynulém čtvrtletí slábla ve všech 9 oblastech ostrým zpomalením exportní poptávky na což reagovaly podniky poklesem výroby a propouštěním. Od posledního výhledu z října se recese prohloubila když vývozy, výkonnost podniků a objednávky strojních zařízení klesaly v uplynulém čtvrtletí rekordním tempem.

Pokles byl zřetelný v Tokai, sídle automobilky Toyota Motor která musela uzavřít továrny a vyřadit nepotřebná pracovní místa protože domácí a světová poptávka po automobilech zažívá prudké ochlazení. Podnikatelská a spotřebitelská důvěra se zhoršuje což ovlivňuje soukromou spotřebu.

Guvernér Bank of Japan Masaaki Širakawa uvedl na schůzce s manažery že korporacím začínají docházet finanční prostředky kvůli upadajícím trhům a rostou spekulace že BOJ začne brzy nakupovat korporační dluhopisy. Toyota předpovídá ke konci fiskálního roku končící v březnu první provozní ztrátu za posledních 70 let. Pokles prodejů jí donutí uzavřít na 11dní všech 12 japonských závodů.

Nejedná se pouze o pokles poptávky po automobilech na vyspělých trzích EU nebo USA nýbrž i po elektronice a zařízení v rozvojových zemích. Sanyo Erlectric se sídlem v Osace ve čtvrtek snížil každoroční odhad zisku na nulu a plánuje propustit zhruba 1200 zaměstnanců. Míra nezaměstnanosti může letos hravě v Japonsku vyskočit nad 5,0% poté co v listopadu dosahovala 3,9%.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.