Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Japonský jen byl nejziskovější měnou roku

02.01.2009 | 15:14 0 Komentářů

Pár euro dolar zakončil v roce 2008 první ztrátou od rok 2005 tím jak finanční krize eskalovala a investoři se začali zbavovat vysoce rizikových aktiv včetně akcií a komodit a podporovali americkou měnu. I přes úsilí posílit vysoceúročené euro začala ECB kvůli zhoršenému výhledu ekonomiky a následné recesi několikrát změkčit měnovou politiku. Silné euro sice kompenzovalo inflační tlaky na druhou stranu stáhlo eurozónu ve 2Q a 3Q do recese. Společná euroměna ztratila vůči dolaru 3,4% v roce 2008. Prezident ECB J-C Trichet již naznačil že úrokové sazby EMU mohou zůstat po 15.lednu beze změny na 2,50% a centrální banka bude hledat alternativní cesty jak stimulovat růst. ECB tak jde odlišnou cestou než ostatní světové centrální banky.

Pár libra dolar byl nejztrátovější v roce 2008. Investoři se agresivně zbavovali libry tím jak se britská ekonomika propadala do recese kvůli krizi úvěrů a bytového trhu. V průběhu posledního týdne roku dosáhl šterling nového dna v očekávání že BOE na počátku 2009 znovu srazí úrokové sazby poblíž nulové hodnoty. Libra znehodnotila vůči dolaru v roce 2008 o 27,3%.

Japonský jen naopak zaznamenal nejvyšší zisk v roce 2008 zásluhou riskantních carry obchodů tedy vypůjčením nízce úročeného jenu za účelem investic do výnosnějších aktiv. Jakmile ale sentiment na trhu změnil averzi vůči riziku investoři okamžitě carry obchody rozvazovali. Vůči dolaru si JPY vloni připsal zhodnocení 19,2%. Silný jen nakonec sehrál klíčovou roli pro japonské exportéry a reálnou ekonomiku. Hospodářství sklouzlo ve 2Q a 3Q do recese. Japonská vláda se musela společně s centrální bankou BOJ konečně silným jenem začít zabývat a čeká se že v roce 2009 najde kreativnější způsob jak se s tímto problémem vypořádat.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.