Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Japonsko

28.03.2008 | 11:39 0 Komentářů

Míra nezaměstnanosti Japonska se v únoru poprvé po pěti měsících zvýšila, jádrová inflace vyskočila na nejvyšší hladinu poslední dekády což zvyšuje znepokojení ohledně vývoje největší asijské ekonomiky. Firmy zápolí s rostoucími cenami vstupů, klesajícími exporty a přijímají méně zaměstnanců.

Data ministerstva zdravotnictví, práce a soc věcí uvedla že sezónní míra nezaměstnanosti v únoru nečekaně rostla o 0,1% na 3,9%. Ještě vloni v červenci klesla nezaměstnanost na 3,6% nejnižší hladinu od února 1998. Analytik Lehman Brothers Hiroši Širaiši se obává že zhoršující se podnikatelké klima negativně zasáhne pracovní trh. Zejména malé firmy byly těžce postiženy rostoucímui vstupy.

Jádrová inface bez započtení energií a potravin v únoru meziročně vyskočila o 1,0% – nejvyšší hladinu od března 1998. Ceny benzínů vylétly o 18,2%, energie, paliva a voda o 4,0%, potraviny o 1,2%. Průměrné tržní odhady čekaly růst jen o 0,9% po 0,8% v lednu. Dlouhá léta deflace nyní vystřídalo období ostrého cenového růstu, drahá ropa, suroviny a potraviny přidělávají vrásky guvernérům Japonské centrální banky.

Podle makrodat ministerstva vnitra útraty japonských domácností meziročně stagnovaly zatímco průměrné mzdy klesly o 0,1%. Výsledek je mnohem slabší než odhady ekonomů kteří projektovali po lednových +3,6% nárůst útrat o 2,5%.

Vyšší inflace společně s horší situací na pracovním trhu by mohla mít negativní dopad na japonské spotřebitele. Maloobchodní tržby v únoru meziročně zrychlily o 3,1% po 1,3% v lednu částečně kvůli vyšším cenám benzínů. Prodeje rostou sedmý měsíc v řadě. Tržby benzínových stanic sezónně rostou o 14,8%, prodeje automobilů o 3,2%, tržby velkých obchodních domů poprvé po 3 měsících zrychlují o 1,3%, tržby velkoobchodníků stouply o 6,2% a kombinované prodeje o 5,5%

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.