Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Japonsko spustí další uvolňování monetární politiky

22.01.2013 | 09:30 0 Komentářů

Japonská centrální banka (BoJ) dnes na tiskové konferenci oznámila, že zvýší svůj inflační cíl na 2 procenta a pustí se do časově neomezeného nákupu aktiv. Japonsko tedy otevře program podobný americkému nakupování dluhopisů. Doba trvání, tak pravděpodobně bude závislá na stavu inflace (dosažení inflačního cíle) a ekonomickém růstu. BoJ se ocitla pod tlakem nové vlády a hlavně jejího premiéra Shinza Abeho, který od vítězných voleb vyzýval k větším zásahům do ekonomiky.

Do dnešního dne se BoJ ve svém programu zavázala k napumpování 1,1 bilionů dolaru do konce roku 2013. Od roku 2014 utratí BoJ každý měsíc 13 bilionů jenů. Japonsko tak vyhlásilo válku deflaci, která zemi trápí již dvě desetiletí. Centrální bankéři během jednání zachovali úrokové sazby na 0,1 procentu.

Shinzo Abe si slibuje od biliónového utrácení ekonomický růst. Ekonomové však varují, že nepřijme-li vláda hlubší reformy, tak se nový program se zlou potáže. Na půdě BoJ se šeptá o vlivu premiéra na její politiku a také, že chce do čela dosadit svého guvernéra, který by se nebál přijmout ještě agresivnější opatření. Jmenování premiérova muže pravděpodobně přijde v dubnu, kdy končí mandát guvernérovi Shirakowi.

Další oslabovaní jenu je podle profesora Eisuke Sakakibara přezdívaného „Mr. Yen“ nepravděpodobné. Jen se dostal na dvou a půl letá minima proti americkému dolaru a tam by se měl držet. Podle Sakakibary jsou hodnoty okolo 90 dostačující pro japonské výrobce, aby využili benefitů, které jim slabá měna přináší.

Na oznámení nového časově neomezeného programu nákupu dluhopisů reagovalo i zlato, a to posílením, jelikož se jedná o dlaší program v rámci rozvinutých ekonomik změrující k podpře inflace.

Měnový pár USD/JPY byl extrémně volatilní během tiskové konference a přiblížil se zpět k rostoucí trendové čáře. Rozhodující teď bude reakce na support 88,25 a trendovou čáru.

Měnový pár EUR/JPY se nachází v podobné situaci. Nedokázal uzavřít pod Fibonacciho hladinou 50. Dnes se můžeme dočkat odrazu od trendové čáry směrem nahoru. O změně trendu bychom spekulovali při návratu k 117,15.

Dnes nás čekají tato důležitá data:  

·         BRUSEL – Zasedání Rady ministrů pro ekonomické a finanční záležitosti Evropské unie (ECOFIN).

·         NĚMECKO – Index ekonomického sentimentu ZEW za leden v 11:00.

·         CANADA – Maloobchodní tržby v 14:30

·         USA – Prodej existujících domů za prosinec v 16:00.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.