Úterý 22. září. Svátek má Darina.

Japonsko pumpuje peníze do ekonomiky, jen oslabuje

11.01.2013 | 09:20 0 Komentářů

Japonský premiér Shinzo Abe využil svých pravomocí a společně se svojí vládou vyhradil další peníze na podporu ekonomiky v hodnotě 117 miliard dolarů. Pod velký tlakem se tak ocitla Japonská centrální banka (BoJ), která s největší pravděpodobností bude nucena přijmout nová opatření. Vláda chce po bance, aby navýšila cílovou inflaci, na kterou se má japonská ekonomika dostat, a to z 1 na 2 procenta. Premiérovi by se také líbilo další uvolňování monetární politiky pomocí prohloubení státního dluhu a nákupu nových aktiv.

Abeho recept na zlepšení situace v Japonsku je prostý, premiér chce zvýšit fiskální výdaje a nutit BoJ k nákupu státních dluhopisů. Podle kritiků a opozice nová vláda přehlíží fakt, že Japonsko má už dnes obrovský státní dluh (211,7 procent k HDP). „Japonsko potřebuje značné monetární uvolnění, aby zbavilo ekonomiku deflace a silného jenu,“ řekl Shinzo Abe. Vláda plánuje utratit 117 miliard dolarů na podporu domácího obchodu. Přičteme-li k tomu částku, kterou utratí místní vlády na obchod, vyjde nám neskutečných 20,2 bilionu jenů.

Index sentimentu v japonských službách vzrostl na 45,8 bodu a podle ekonomů je to znakem, že japonská ekonomika se již odrazila od úplného dna. Průzkum se provádí mezi taxikáři a hotelovými a restauračními zaměstnanci. Oficiálně se index jmenuje „Economy Watchers“ (hlídači ekonomiky) a je velmi oblíbený mezi makrodaty, protože poskytuje velmi přesné informace o spotřebních a obchodních trendech. Japonský sentiment si v lednu významně polepšil a překonal o 5,8 bodu prosincových 40 bodu. Zlepšil se i výhledový index, který předpovídá důvěru v ekonomiku a to z prosincových 41,9 bodu na 51 bodu.

Měnový pár EUR/JPY včera významně posílil a znovu se dostal k novým maximům. Japonský jen už delší dobu oslabuje proti ostatním měnám. Včerejší růst eura byl však extrémně strmý. Euro se dařilo kvůli zprávám z Evropské centrální banky o ponechání úrokových sazeb a zlepšujícímu se stavu ekonomiky. EUR /JPY se momentálně obchoduje u horní hranice kanálu a mohlo by zkorigovat prudký nárůst. Trend zůstává jasně rostoucí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.