Pátek 07. srpna. Svátek má Lada.

Japonsko na pokraji deflace

27.03.2009 | 13:10 0 Komentářů

Hospodářská recese a pokles cen ropy zatlačil v únoru spotřebitelskou inflaci k nule. Rovněž maloobchodní prodej zaostal víc než se čekalo a potvrzuje že nezájem o japonské zboží ve světě tvrdě postihuje i domácí poptávku. Podle Akira Maekawy, hlavního ekonoma UBS Securities, čelí Japonsko deflaci spotřebitelských cen, korporace stále produkují více než je spotřeba domácností. Zadlužené podniky a domácnosti stále odkládají nákupy a čekají na další zlevnění.

Podle dat japonské vlády zpomalil v únoru maloobchodní prodej šestý měsíc a to o 0,3% po 0,1% v lednu. Oproti stejnému období před rokem rozšiřuje ukazatel schodek z -2,4% na -5,8%. Analytické odhady čekaly -0,6% a meziroční ukazatel -3,0%. Velké maloobchodní řetězce reportovaly meziroční pokles o 6,7% horší než -6,5% odhad a -3,8% výsledek v lednu.

Japonská vláda dnes pravděpodobně schválí nejvyšší návrh rozpočtu v historii ve výši 88,5bilionů jenů pro fiskální rok 2009 začínající 1.dubna.

Podle únorových dat statistického úřadu klesl celonárodní index spotřebitelských cen o 0,3% po -0,6% v lednu a meziroční tempo po lednové stagnaci podle očekávání zpomaluje o 0,1%. V prosinci 2008 ceny v Japonsku ještě rostly o 0,4%.

Bez započtení cen potravin se inflace snížila o 0,1% stejně jako před měsícem a meziročně stagnovala. Bez započtení energií i potravin očištěná inflace klesla o 0,2% po -0,8% v lednu a meziročně je o 0,1% v červených číslech. Výsledek nakonec předčil negativní odhady které čekaly že jádrové ceny v únoru setrvají na -0,2%.

Klíčový CPI Tokia za březen přidal 0,3% a meziročně 0,2%, jádrový index +0,3% a +0,4% meziročně.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.