Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Japonsko má nového premiéra, čekají ho těžké zkoušky

30.08.2011 | 16:36 0 Komentářů

Novým japonským premiérem se stal ministr financí Yoshihiko Noda. Noda je poměrně překvapivým vítězem. Jeho úspěch je však dobrou zprávou pro trhy.

Ekonom společnosti Mizino Research Institute Ltd. uvedl, že zatímco na akciové trhy by tato zpráva měla působit neutrálně. Dluhopisy by na tom měly vydělat.
Noda nahradí Naoto Kana, který odstoupil minulý pátek. Jeho práce byla významně ovlivněna přírodní katastrofou. Na Kana se snesla kritika za to, že nedokázal po zemětřesení patřičně reagovat. Nastoupil do funkce před 14 měsíci se slibem, že vyrovná rozpočet během desetiletí a dostane pod kontrolu japonský dluh, který činí dvojnásobek hrubého domácího produktu země.
Nový premiér je již šestým v pořadí za posledních pět let. Silným soupeřem pro Nodu byl ministr obchodu Banri Kaieda, který se dožadoval vydání nových dluhopisů. Dluhopisový trh podle manažera společnosti Okasan Asset Management v Tokiu s radostí přijal vítězství Nody, jenž zaujal postoj směrem ke zvýšení daní. Dodal, že Noda se jeví jako více disciplinovaný směrem k financím.
Noda ocenil návrh svého předchůdce Kana na zvýšení daní pro zajištění systému sociálního zabezpečení. Vláda uvedla 30. června, že zvýší daň z obratu na 10 % z předchozích pěti do poloviny této dekády.
Největší výzvou pro nového premiéra bude zklidnění gigantického dluhu a udržení jenu na úrovních, které jsou hlavně pro vývozce snesitelné. Noda se bude muset zaměřit také na vnitrostranické problémy. Japonské demokratické straně hrozí rozdělení na stoupence a odpůrce Ichira Ozawy, který stál za Kaiedou a podporuje růst vládních výdajů.
Nodovo zvolení je dobrou zprávou pro Spojené Státy, s nimiž podporuje mezistátní spolupráci. Naopak jeho postoj k Číně je nekompromisní.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch

Rudolf Plachý, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.