Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Japonsko

13.02.2009 | 14:13 0 Komentářů

Druhá největší světová ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí ostře zpomalí a pokles může být vyšší než 10% kvůli zhroucení světové poptávky, předpovídají odhady analytiků. Exporty se ve 4Q propadly o 23% a pád nečekaně nastal i na trzích rozvojového světa.

Shoda prognoz trhu očekává že pondělní vládní data uvedou pokles HDP Japonska ve čtvrtletí říjen až prosinec o 11,7% a nejhorší obraz hospodářství od ropné krize 1974, daleko horší výsledek než 3,8% pokles v USA a -1,5% eurozóny. Japonsko sklouzlo oficiálně do recese ve třetím čtvrtletí kdy ekonomika zpomalila o 1,8% po -3,7% ve 2Q..

Podle Tetsufumi Yamakawy, hlavního japonského ekonoma Goldman Sachs, se ekonomické indikátory od října zhoršovaly takovým tempem které ještě nebylo historicky zaznamenáno. Goldman Sachs předpovídá že HDP Japonska ve 4Q klesne o 8,8% a v roce 2009 ekonomika zpomalí o 3,8%. Výsledek by předčil 2,0% pokles v době poslední finanční krize Japonska v roce 1998.

Ekonomové JPMorgan Chase odhadují 9% kontrakci japonské ekonomiky ve 4Q08 jenž se v tomto čtvrtletí zhorší na -12,0%. Ve zprávě klientům k současnému neutěšenému výhledu Masamichi Adachi, hlavní ekonom JPMorgan Tokio uvedl že až do konce fiskálního roku zůstává opatrný vůči přílivu nečekaných událostí na finančních trzích včetně náhlého posílení jenu nebo propadu akciového trhu.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.