Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Jaká byla nejslabší a nejsilnější měna proti USD v roce 2015?

31.12.2015 | 11:00 0 Komentářů

Poskytování úvěrů podnikům a domácnostem v eurozóně v listopadu opět zrychlilo, když zaznamenalo meziroční růst o 0,9 procenta, respektive o 1,4 procenta. Tento vývoj je dobrou zprávou pro ekonomiku bloku jednotné měny, která se už dlouho potýká s tlumeným úvěrováním, a naznačuje určitý úspěch programu ECB pro tištění peněz k nákupům převážně státních dluhopisů. Avšak ECB včera uvedla, že ukazatel růstu peněžní zásoby M3 v eurozóně, který často bývá jednou z prvních známek budoucí ekonomické aktivity, klesl na 5,1 procenta z říjnových 5,3 procenta, zatímco analytici oslovení Reuters naopak očekávali zrychlení ročního tempa růstu na 5,4 procenta.

Americké burzy ve středu klesly, když ceny ropy smazaly zisky z předchozí seance a mířily zpět k mnohaletému dnu po předpovědi, že chladné počasí v Evropě a ve Spojených státech nevydrží dlouho, zatímco Saúdská Arábie zopakovala, že neomezí těžbu.

Cena ropy Brent včera spadla téměř o 1 dolar čili 2,5 procenta pod 37 dolarů za barel poté, co dal saúdskoarabský ministr ropného průmyslu jasně najevo, že se jeho země nechystá omezit těžbu. Minulý týden si kontrakt zapsal 11leté minimum těsně pod úrovní 36 dolarů za barel.

Index Dow Jones klesl o 0,66 procenta (117,11 bodu) na 17 603,87 bodu, širší index S&P 500  oslabil o 0,72 procenta na 2063,36 bodu, technologický index Nasdaq ztratil 0,82 procenta a uzavřel na hodnotě 5 065,85 bodu.

Čínský juan oslaboval proti dolaru i poslední den v roce a celkově letos ztratil 4,7 procenta. Letošní rok je pro čínskou měnu nejslabší od roku 1994, kdy Peking zřídil trh se zahraničenými měnami. Nicméně ve srovnání s ostatními rozvíjejícícimi se ekonomikami si juan vedl poměrně dobře. Tabulka níže nabízí přehled letošního výkonu měn proti USD.

Dnes nás čekají týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti z USA a index nákupních manažerů (PMI) z Chicaga. Obchodní hodiny jednotlivých instrumentů pro čtvrtek a pátek naleznete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.