Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Jak daleko zajde Fed?

Česká měna si na vlně brexitové euforie našla dočasné nové stanoviště v blízkosti EUR/CZK 25,55, kde zahajovala minulý i aktuální týden. Trhy tím ocenily, že byla ze stolu prakticky smetena varianta neřízeného odchodu Britů z osmadvacítky. Výraznější výkyv koruna zaznamenala v uplynulém týdnu prakticky pouze jediný, a to když ve středu promluvil viceguvernér ČNB Marek Mora na téma dalšího vývoje českých sazeb. Mora, který dosud platil za jednoho z mála zastánců jejich dalšího zvýšení, se nechal slyšet, že podle něj argumenty ve prospěch tohoto kroku v poslední době zeslábly. Trhy si tento signál vyložily jako holubičí zpěv a koruna oslabila o zhruba 7 haléřů. Ve zbytku týdne ovšem tuto ztrátu opět umazala.

V tomto týdnu nás čeká slušná várka ekonomických ukazatelů. V Evropě očekáváme, že ekonomický vývoj udrží předchozí tendenci, tedy jen velice mírný růst HDP, inflaci hluboko pod cílem ECB a indikátory důvěry mírně na straně opatrného optimismu s výjimkou průmyslu, který již propadl skepsi. Německo bude v rámci evropských zemí nadále největším strašákem, ale nepředpokládáme, že by se jeho potíže již projevily na nezaměstnanosti. Kurz eura v posledním týdnu proti dolaru klesal, což ovšem zřejmě více souviselo s věčnými dohady o brexitu, nežli s daty, která překvapení nepřinášela. 

Pozornost bude upřena i na USA, kde tamní ukazatele již začínají signalizovat přicházející ekonomické ochlazení. To podle nás (i trhu) nezůstane bez odezvy na zítřejším zasedání Fedu, který by měl přikročit k dalšímu snížení sazeb o 25 bazických bodů. Budeme sledovat hlavně vyznění následného vystoupení hlavního bankéře J. Powella, který ještě nedávno ujišťoval, že nejsme svědky počátku celého cyklu snižování sazeb. Jelikož už se ale bude jednat o třetí snížení v řadě, nabízí se otázka, zda tento rozpor Powell nějak vysvětlí.

Autor: Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.