Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

Jáč: Růst české ekonomiky tak ve třetím čtvrtletí mírně zaostal za odhadem ČNB

Zpřesněná data o výkonu české ekonomiky za letošní třetí čtvrtletí potvrzují meziroční růst HDP na úrovni 2,5 %, údaj pro mezičtvrtletní růst byl nepatrně navýšen na 0,4 %.
Růst české ekonomiky tak ve třetím čtvrtletí mírně zaostal za odhadem ČNB, když spotřeba domácností rostla méně, než co předpokládala centrální banka.
Spotřeba domácností ovšem byla i tak hlavním tahounem meziročního růstu HDP, výrazně pozitivní vliv měla ve třetím čtvrtletí také spotřeba vlády a zahraniční obchod.
Na straně tvorby HDP platí, že zpracovatelský průmysl si navzdory ochlazení na exportních trzích udržuje růst, nicméně je zřejmé, že ostatní odvětví české ekonomiky si ve třetím čtvrtletí vedla lépe než tuzemský průmysl.

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za letošní třetí čtvrtletí nepřinesly žádné zásadní překvapení, co se celkového růstu HDP týče.
Lze konstatovat, že růst české ekonomiky zpomaluje, i nadále jde ale o růst solidní.
Nenaplňuje se tedy žádný katastrofický scénář, k němuž by mohlo zavdávat zpomalení růstu globální ekonomiky a faktická stagnace německé ekonomiky.
Přesto je ale zřejmé, že tuzemský průmysl roste v porovnání s dalšími odvětvími české ekonomiky podprůměrným tempem.
Tuzemský průmysl, jenž je ze své podstaty orientován na vývoz, nemůže překročit stín v podobě slabšího růstu na hlavních exportních trzích.

Na straně poptávky zůstává hlavním tahounem meziročního růstu HDP spotřeba domácností.
V samotném třetím čtvrtletí ale meziroční růst spotřeby domácností zpomalil a v mezičtvrtletním vyjádření spotřeba domácností dokonce stagnovala.
Předpokládám, že spotřeba domácností poroste i nadále, výsledek za třetí čtvrtletí je ale slabší, než co předpokládala ČNB a za odhadem centrální banky zaostal i celkový růst české ekonomiky.
ČNB ve své prognóze zveřejněné počátkem listopadu čekala pro třetí čtvrtletí růst HDP tempem 2,7 % meziročně a zhruba 0,5 % mezičtvrtletně.

Za celý letošní rok očekávám růst HDP České republiky na úrovni 2,5 %: půjde tak o zpomalení z růstu 2,9 %, jenž byl vykázán v roce 2018.
Pro rok 2020 očekávám zpomalení růstu HDP do oblasti dvou procent: konkrétně pro rok 2020 pracuji s odhadem růstu české ekonomiky 1,9 %.
V samotném závěrečném čtvrtletí letošního roku by měl meziroční růst HDP dle mých odhadů zpomalit na 2 %.

Česká ekonomika se i nadále potýká se zpomalením růstu světové ekonomiky včetně ekonomiky eurozóny.
Tyto faktory povedou k dalšímu zpomalení růstu HDP České republiky v roce 2020, v průběhu roku 2020 ale přesto očekávám postupné oživení mezičtvrtletního růstu HDP.
Klíčovým tahounem růstu české ekonomiky bude na straně poptávky i nadále spotřeba domácností, jež je tažena stále velmi příznivou situací na trhu práce.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.