Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Jáč: Nelze vyloučit, že pokles nezaměstnanosti bude letos celkově ještě hlubší.

Míra nezaměstnanosti zůstala v srpnu v souladu s očekáváním beze změny na úrovni 2,7%.
Počet žadatelů o zaměstnání představuje nejnižší srpnovou hodnotu od roku 1996.
Meziročně míra nezaměstnanosti klesla o 0,4 procentního bodu, obdobně jako v červenci.


Jakkoliv má česká ekonomika období nejsilnějšího růstu HDP ve stávajícím hospodářském cyklu již za sebou, tak situace na trhu práce se i nadále vyznačuje klesající nezaměstnanosti.
Trh práce za hospodářským cyklem obvykle zaostává o několik kalendářních čtvrtletí a navzdory zpomalení tempa růstu HDP platí konstatování, že česká ekonomika stále operuje nad svým potenciálem a přetrvává tak výrazný převis volných pracovních míst nad počtem uchazečů o zaměstnání.
Letní měsíce navíc přinášejí sezónní práce, kdy roste poptávka po pracovnících ve stavebnicí, lesnictví, zemědělství, cestovním ruchu a gastronomii.

Zároveň ale platí konstatování, že míra nezaměstnanosti je v tuzemské ekonomice již velmi nízko a příliš prostoru pro její další pokles proto není k dispozici.
Přesto ale nelze vyloučit, že v září či říjnu míra nezaměstnanosti ze své aktuální úrovně ještě mírně klesne.
Nicméně, ke konci letošního roku anebo nejpozději v průběhu roku 2020 se meziroční pokles míry nezaměstnanosti zřejmě postupně zastaví.
Míra nezaměstnanosti jednak nemá ze stávajících nízkých úrovní kam moc klesat a na trh práce navíc začne dopadat zpomalení růstu české ekonomiky.

V roce 2018 činila průměrná míra nezaměstnanosti 3,2 %, průměr za celý letošní rok by měl dle mých odhadů klesnout na 2,8 %, nelze ale vyloučit, že pokles nezaměstnanosti bude letos celkově ještě hlubší.

Samozřejmě i nadále platí, že míra nezaměstnanosti v české ekonomice zůstává nejnižší v rámci celé Evropské unie a tuto pozici by si česká ekonomika měla udržet i v dohledné době.
Napětí na trhu práce vede v české ekonomice i letos k silnému růstu mezd.
Zpomalující růst ekonomiky a klesající ziskovost firem ale velmi pravděpodobně povedou v roce 2020 ke zpomalení mzdového růstu, situace z pohledu domácností by ale i nadále měla zůstat poměrně příznivá.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.