Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Jáč: Český průmysl se potýká s poklesem

Výkon tuzemského průmyslu byl v září podpořen vyšším počtem pracovních dní, po očištění ale výroba klesla. Český průmysl se potýká s poklesem průmyslové aktivity v Německu a eurozóně jako celku. Vzhledem k exportní orientovanosti českého průmyslu a jeho provázanosti s německým průmyslem není dost dobře možné, aby se tuzemští výrobci dopadu nepříznivých vnějších vlivů vyhnuli.

Průmyslová výroba v září meziročně vzrostla o 4,9 % a mírně tak překonala očekávání trhu.
Tomuto na první pohled dobrému výsledku ale pomohly kalendářní vlivy: letošní září mělo o dva pracovní dny více, než stejný měsíc loňského roku.
Po očištění o kalendářní vlivy výroba letos v září meziročně klesla o 0,6 %.
V tomto kontextu nejsou nijak ohromující ani údaje o tržbách a nových zakázkách: v obou případech byl v září vykázán růst, po úpravě o vliv počtu pracovních dní by ale tato čísla tak silná nebyla.

S tím, jak očištěné údaje hlásí meziroční pokles výroby také pro letošní srpen a jen zcela zanedbatelný růst pro červenec, tak za celé třetí čtvrtletí průmyslová výroba meziročně klesla o 0,6 %.
Díky vyššímu počtu pracovních dní (o tři dny více než ve třetím čtvrtletí loňského roku) pak neočištěný údaj vykazuje pro letošní třetí čtvrtletí růst průmyslové výroby meziročně o 2,2 %.
Nicméně, je zřejmé, že růst tuzemské průmyslové výroby za celý letošní rok bude nevýrazný.
Za celý rok 2018 vzrostla tuzemská průmyslová výroba o rovná 3 %, pro letošní rok očekávám růst mírně nad úrovní jednoho procenta.

Slabá data z tuzemského průmyslu, tak jak byla reportována za celé třetí čtvrtletí, bohužel odpovídají nepříznivým signálům, jež přicházejí z PMI průzkumů – a v tomto ohledu se pro nejbližší měsíce nerýsuje zlepšení.
Přesto, pokud vydrží zlepšení situace na poli obchodních jednání mezi USA a Čínou, a pokud bude zdárně dotažen brexit, tak by se nálada v evropském průmyslu měla v roce 2020 začít zlepšovat.
Zprávy z tuzemského průmyslu by měly vést ČNB k tomu, aby držela své úroky na stabilní úrovni, respektive v debatě o možném zpřísnění měnových podmínek vývoj v průmyslu hovoří proti zvyšování úrokových sazeb.

Stále platí konstatování, že průzkumy PMI naznačují pokračující pokles aktivity ve zpracovatelském průmyslu.
Růst průmyslové výroby za celý letošní rok tak v porovnání s rokem 2018 poměrně výrazně zpomalí.
Za celý rok 2019 aktuálně odhaduji růst průmyslové výroby 1,2 %, když loni růst činil 3 %.

Zásadním faktorem pro další vývoj bude situace ve světové ekonomice a především pak v eurozóně.
Zklidnění či dokonce smír na poli obchodních válek a dořešení brexitu cestou dohody mezi Spojeným královstvím a EU by měly na evropský průmysl příznivý dopad, z čehož by samozřejmě profitoval i český průmysl.
Takové případné zlepšení situace by ale začalo být viditelné až v průběhu roku 2020.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.