Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Jáč: Celková důvěra je v tuzemské ekonomice aktuálně nejslabší od července roku 2014

Důvěra v české ekonomice v listopadu dále klesla, když horší sentiment hlásí jak podnikatelský sektor, tak spotřebitelé.
Celková důvěra je v tuzemské ekonomice aktuálně nejslabší od července roku 2014 a vysílá tak signál, že tempo růstu HDP v závěru letošního roku dále zpomalí.

Při pohledu na jednotlivé sektory ekonomiky je patrné zhoršení nálady v průmyslu, stavebnictví a ve službách. Výrazné zlepšení sentimentu naopak hlásí obchod.

V případě průmyslu se zhoršilo hodnocení zahraniční poptávky a snížil se výhled exportu na příští tři měsíce.
Tuzemský průmysl tak hlásí nejslabší náladu od srpna 2013, negativní vliv má především slabší hospodářský růst na našich hlavních exportních trzích.
I nadále si myslím, že zklidnění na poli obchodních válek a rýsující se vyřešení brexitu by mohlo v dalších měsících náladu v české ekonomice zlepšit, což platí jak pro tuzemské podniky, tak i pro spotřebitele.

V poklesu nálady spotřebitelů se promítají především jejich obavy ze zhoršení vlastní finanční situace.
Nálada spotřebitelů je na svém nejnižším bodě od října 2014.

V případě spotřebitelů i nadále platí konstatování, že situace na tuzemském trhu práce zůstává příznivá a v tomto smyslu se spotřebitelům vede dobře.
Náladu v posledních měsících zřejmě zhoršovaly zprávy ze světové ekonomiky a jejich možný dopad na tuzemskou ekonomiku a tím i na finanční situaci domácností.
Pokud zprávy ze světové ekonomiky budou hlásit zklidňování situace, tak by se nálada tuzemských spotřebitelů mohla zlepšit či alespoň stabilizovat.

Celkový vzkaz z průzkumu za říjen a listopad lze interpretovat tak, že růst české ekonomiky vykáže v letošním závěrečném čtvrtletí zpomalení: prakticky jisté se to zdá být v případě meziročního růstu HDP.

Pro letošní rok očekávám růst HDP České republiky tempem 2,5 %, v roce 2020 pak může dojít ke zpomalení do oblasti 2 %.
Takový scénář ovšem zároveň předpokládá, že mezičtvrtletní tempo růstu HDP se v průběhu roku 2020 již začne oživovat.
V roce 2021 by mělo následovat oživení celoročního růstu české ekonomiky, můj odhad pro růst HDP v roce 2021 činí 2,4 %.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.